Značka Štebotavo, ktorá sa prezentuje ako “vyrobené vlastnými rukami”, je naozaj taká aj v skutočnosti?

 

Slovenskí tvorcovia to na domácom trhu nemajú ľahké. Nejedná sa len o konkurenčné súperenie medzi sebou, ale dokonca súperia aj s “tvorcami”, ktorí nič nenechávajú na náhodu a “svoje” diela si jednoducho privezú z lacnejších kútov sveta. Ako jedna pani poznamenala “že ich hanba nefacká”. A tu potom nastáva naozaj súboj, ktorý nemá rovnaké pravidlá hry. Slovenský remeselník a tvorca ťahá za kratší koniec. Dokedy? Posledné slovo majú aj tak vždy zákazníci! Na koho stranu sa postavia? Budú tolerovať a podporovať  klamstvo?

Máme tu žiaľ opäť jeden pekný príklad toho, že lož má krátke nohy a ďaleko nezájde. V dobe internetu a informácii, kedy si nie je problém overiť informácie za pár sekúnd, no i napriek tomu sa nájdu naivní ľudia, čo si myslia, že na ich “šikovnosť” nikto nepríde. Omyl.

Nad “slovenskou značkou” Štebotavo sa zmráka. Autorka ju rozbehla priam ukážkovo. Pekná tvorba šperkov, ktorá zaujala a našla si svojich fanúšikov. Háčik je ale v tom, že časť šperkov (technika soutache), ktoré boli deklarované ako jej diela, boli nakoniec zakúpené zo zahraničia za 1/4 ceny? Pre porovnanie – nákupná cena v Poľsku bola približne od 11 eur a predajná cena na Slovensku je za 49 eur a viac. Prišli na to oklamané zákazníčky na známom slovenskom hand made portály. Komunikáciu na fóre nájdete tu = http://www.sashe.sk/forum/2/6308O tom, že autorka má aj vlastnú tvorbu, niet pochýb (korálková tvorba). V ponuke sa nachádzajú, ale aj diela, ktoré už z jej tvorby nie sú. Spoznáte ich?

Následne prikladáme aj linky zo zahraničia, kde je pôvodná tvorba. Zhoda náhod? Pri toľkom počte? No zvážte:

  1. https://artillo.pl/sklep/rhodiana.html – web pôvodnej autorky Wioletta Nyga (Poľsko) umelecké meno: Rhodiana
  2. https://www.instagram.com/rhodianasutasz/ – instagram pôvodnej autorky (Poľsko)
  3. http://sutaszula.blogspot.sk/ – web ďalšej autorky z Poľska pod názvom SutaszUla
  4. https://www.facebook.com/sutaszula/ – facebook stránka značky SutaszUla (Poľsko)
  5. http://www.stebotavo.sk/ – web slovenskej umelkyne ( koľko % zhoda s pôvodnými autorkami zo zahraničia? )
  6. https://www.facebook.com/stebotavo/ – takto sa slovenska prihovárala na svojej vlastnej FB stránke zákazníčkam

Takto presvedčivo sa autorka, ktorá je za zrodom značky Štebotavo, prezentovala aj v našej skupine na Facebooku- Podporme remeslá na SlovenskuTvorba zaujala, o tom niet pochýb. Poľská autorka by sa pravdepodobne taktiež potešila príjemnej odozve 🙂

 

stebotavo tvorba

 

Tu si môžete porovnať priamo originálnu tvorbu Poľky a druhú od Slovenky – pekne jednu veľa druhej. Aká je tam podľa Vás zhoda, čo si o tom myslíte?

 

stebotavo1 stebotavo2 stebotavo3 stebotavo4 stebotavo5

 

Cieľom článku nie je haniť niekoho tvorbu alebo spochybňovať remeselníkov. Práve naopak, chceme varovať ostatných, ktorí uvažujú podobným spôsobom, že tadiaľto cesta nevedie a taktiež aj zákazníkov, aby boli opatrní pri výbere. Ak remeselník nevie poskytnúť fotky z postupu svojej práce – je to jasný signál toho, že niečo nie je v poriadku. Dôveruj, ale preveruj! Zákazník, ktorý sa rozhodne pre kúpu od remeselníka – chce v prvom rade produkt vyrobený na Slovensku, chce podporiť Slováka a jeho zručnosť. Páči sa mu jeho tvorba. Pokiaľ, ale zákazník zistí, že sa jedná o dovoz – cíti sa podvedený. Ako by ste sa cítili Vy po takomto zistení?

Vyrobené na Slovensku totiž neznamená len, že na produkte je uvedený slovenský názov, ako sa to už pomaličky stáva zvykom, zmeníme to?

 

Aktulizované:

Autorka sa vyjadrila v našom príspevku. Prečitajte si komentáre:

Vyjadrenie autorky v prepise:

Dobrý deň, rada by som reagovala na článok a príspevky, ktoré boli zverejnené v noci na dnes a podľa ktorých pod svojou značkou netvorím, ale nakupujem a ďalej predávam cudzie výrobky. Mrzí ma, že celá „kauza“ bola zverejnená v noci a následná debata sa rozpútali bez toho, aby som od autora článku a admina stránky dostala možnosť reagovať.
Šitiu šperkov sa venujem už viac ako 5 rokov a je to moja veľká záľuba a vášeň. Po narodení dcérky sa práve tvorba stala pre mňa najväčším relaxom a prostriedkom na sebarealizáciu. Šila som šperky pre svoje kamarátky, postupne širšie okolie a časom sa o mojej tvorbe dozvedalo stále viac ľudí. Začiatkom roka 2016 som už mala čakaciu dobu na šperky už 2 – 3 mesiace a neustále sa ma ľudia pýtali, prečo si nenájdem nejakú výpomoc, šikovné dievčatá, ktoré by mi so šitím pomáhali. Ešte niekoľko mesiacov som podobné rady odmietala a všetko ďalej robila sama – komunikovala so zákazníčkami dlhé hodiny, riešila každý detail, šila, balila, písala osobné odkazy, starala sa o svoju fanpage. A to všetko popri starostlivosti o vtedy ročnú dcérku.
Množstvo objednávok som musela odmietnuť, pretože som už v lete mala plný diár až do Vianoc. Vtedy som sa rozhodla, že skúsim osloviť šikovné slovenské dievčatá, ktoré majú so šitím podobných šperkov skúsenosti, ale ešte nie sú natoľko v povedomí, či by nemali záujem pomáhať mi a šiť pre mňa moje modely, ktoré patria medzi najžiadanejšie. Oslovila som postupne asi 5 žien, no buď uprednostnili vlastnú tvorbu (čomu som úplne rozumela) alebo som po skúšobnom ušití ja nebola úplne stotožnená s tým, že by som pre mňa nie úplne „perfektný“ šperk ďalej posunula pod svojou značkou. A tak som ďalšie mesiace fungovala po starom, teda sama na všetko.
V auguste 2016 ma pozvali do Telerána, aby som ukázala aj iným mamičkám a ženám, aké šperky šijem a šila som ich v priamom prenose. Počet objednávok sa ďalej rapídne zvyšoval a ja som stále nedokázala nájsť nikoho na pomoc. V októbri 2016 som sa rozhodla zaloviť v zahraničí. Zoznámila som sa s Wiolou, ktorá sa stala mojou priateľkou a dohodli sme sa na spolupráci. Na skúšku pre mňa ušila podľa fotiek moje modely a na skúšku mi poslala i ďalšie svoje s tým, že zistíme, či by bol medzi mojimi zákazníčkami o ne záujem. Odporučila mi aj ďalšiu poľskú šperkárku, ktorá má peknú prácu, ale malý dopyt. Obe od začiatku vedeli, že šperky nešijú pre moju vlastnú potrebu, ale pre moju rýchlo rastúcu značku a pomáhali mi pokryť dopyt. Nikdy som im nezakazovala ďalej predávať šperky aj pod svojim menom, nezdalo sa mi to fér, nakoľko viem, koľko hodín práce je za každým z nich. Tak ako ony, ani ja nemám svoje modely a farebnosti patentované či chránené ochrannou značkou. Aj preto môžete dnes na každom rohu vidieť šperky „inšpirované“ mojou tvorbou. Tí, ktorí moju prácu poznajú, vedia, že ku každej objednávke pristupujem osobne, s láskou. Pretože 95 % šperkov, ktoré prezentujem pod svojou značkou, som si navrhla a ušila sama. Pretože drvivú väčšinu šperkov šijem na želanie podľa predstáv zákazníčok a fotím materiál i priebeh tvorby. Urobila som chybu a išla som do spolupráce. Hoci som vedela, že keď si to všimne konkurencia, môže mi to veľmi ublížiť. Nečakala som však, že sa toho chytia takýmto spôsobom a v takomto rozsahu. Bez možnosti brániť sa.
Áno, mám pomoc. Je zo zahraničia. A nielen to, pomáhajú mi aj dve slovenské kamarátky. Dokonca suseda. Vytvorila som značku, ktorá prerástla moje dve ruky. Napriek tomu každý večer, keď uložím dcérku spať, sadám za stôl a šijem. Odpovedám na správy, venujem sa každej jednej zákazníčke osobne a snažím sa splniť jej predstavy.
Urobila som chybu, že som hneď koncom roka 2016, neuviedla, že pre moju značku už nešijem len ja sama. Že mám pomoc. A urobila som oveľa väčšiu chybu, keď som aj tie šperky, ktoré som sama neušila, prezentovala ako svoje. Veľmi ma to mrzí a ospravedlňujem sa všetkým, ktorých som uviedla do omylu. Svoju značku a tvorbu nadovšetko zbožňujem a naďalej sa jej venujem a venovať budem naplno tak, ako mi to mamičkovské povinnosti dovolia.

 

Nižšie nájdete aj komunikáciu s Poľskou autorkou Rhodianou. V závere Poľská autorka uviedla “Toto je biznis”. Podľa jej slov tvorbu si môže objednať ktokoľvek, kto má zaujem.

kom1 kom2 kom3 kom4

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2016 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Vyjadri svoj názor

x diskusia