Záblatie – výstava kraslíc, korbáčov a ochutnávanie jedla – 16. apríla

 

Vážený pán, vážená pani,

Tiež máte v dnešnej uponáhľanej dobe pocit, že  čas plynie zo dňa na deň rýchlejšie a rýchlejšie ? A z roka na rok sa ponáhľame viac a viac… Nestíhame naplno vnímať radosť, zmysel pre maličkosti a krásu.

Prosím, zastavme sa na chvíľku …

Naše Slovensko je krásna krajina, máme nádherné ľudové zvyky a tradície, ktoré sa prenášali z pokolenia na pokolenie. Máme zvyky a tradície, ktorým sa žiadne vo svete nevyrovnajú a na ktoré by sme mali byť patrične hrdí. Žiaľ, z našich životov sa pomaličky vytrácajú a naopak, udomácňujú sa tu sviatky iných  národov, ktoré s našou kultúrou a históriou nemajú nič spoločné,  napr. Valentín, Halloween, Deň vďakyvzdania  a podobne.

Prečo vznikali  ľudové zvyky a tradície a ovplyvňovali život našich predkov ? Dôvodom vzniku bol strach z neznámeho, naši predkovia si nevedeli vysvetliť prírodné javy a  snažili sa uctievaním a dodržiavaním zvykov zabezpečiť si zdravie, lásku, krásu či dlhý život. Zvyky a tradície mali vždy regionálny charakter, dokonca  môžeme povedať, že čo dedina – to iné zvyky.

Dnešné deti,  mládež, dokonca i  ľudia v strednom veku majú málo informácií  o tom, čo nám tu naši predkovia zanechali, ako žili. Oslavujeme síce Vianoce či  veľkonočné sviatky, no veľa ľudí ich význam nepozná.

V našom krásnom Záblatí tradície pomaličky „vymreli“, a tak sme sa rozhodli, že ich „oživíme“. Ak sa k nám pripojíte, jedinečnú slovenskú tradíciu oživíme v každom kútiku nášho čarovného Slovenska.

Na Veľkonočnú nedeľu sa spoločnými silami pokúsime dosiahnuť dva slovenské rekordy :

Prvý rekord dosiahneme tým, že v našom „obecnom dome“ bude najviac veľkonočných kraslíc a ten druhý, že budeme mať  najviac doma pečených chlebíkov.

„Upečte doma chlebíky, koľko budú „sýpky“ múky dávať, zapojte do pečenia všetkých členov domácnosti a namaľujte toľko vajec, koľko Vám farby budú stačiť, nezabudnite sa rozprávať o tom, ako vznikla Veľká noc. Nezabudnite aj na iné zvyky, napríklad Morenu či  Ďura“.

Chlebík spolu s receptom a s kraslicami doručte k nám do Záblatia osobne v sobotu 15. apríla 2017 od 14.hod – 19.hod alebo ich prevzatie dohodneme mailom (kraslice môžete zaslať aj poštou).

Celé Slovensko bude žiť tradíciami, rozprávať o živote našich predkov a hlavne si rodiny nájdu čas na seba a na spoločnú aktivitu. Čím  väčší počet vajíčok a chlebíkov, tým viac ľudí bude poznať význam zvykov na Veľkú noc a budú poznať, ako ťažko sa chlebík robí. Dosiahnime spolu rekord, náš rekord!  

 „nadšenci“ zo Záblatia

Leták k podujatiu

velkanoc zablatie 2017

Tu mohol byť aj Váš článok. Ste organizátorom podujatia? Zviditeľnite sa a oslovte verejnosť alebo remeselníkov.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2016 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU, Všetky práva vyhradené

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia