Tylová čipka a jej vznik

 

Tylová čipka dostala svoje pomenovanie  podľa základu, ktorým je tyl pletený paličkami. V oblasti Myjavskej pahorkatiny sa tieto čipky nazývajú pletenými cipkami. V niektorej literatúre sa nazývajú aj vláčkovými, pomenovanie je prevzaté z češtiny, ale v tejto oblasti je dobre známe.

Tylové čipky sa do oblasti Myjavy dostali v 80. rokoch 19. storočia. Aj predtým sa tu plietli čipky, ktoré boli hrubšie a používali sa väčšinou na kútne plachty a cvernové čipky na kroje. Tylové  čipky na kroje si ženy kupovali u podomových obchodníkov alebo nechávali dovážať priamo z Belgicka. Na konci 19. storočia sem prišli dve sestry z Vamberka, ktoré začali učiť miestne ženy paličkovať.

Čipkami sa zdobili tradičné ľudové odevy žien (kroje).  Jednoduchosť odevu súvisela s evanjelickým vierovyznaním. Pre nich je typická striedmosť farieb aj odevu. Používala sa hlavne modrá a čierna farba. Širšie čipky sa používali na sviatočných odevoch a dokazovali majetnosť nositeľky prípadne šikovnosť čipkárky, ak si ich vytvorila sama. Úzke čipky sa nosili hlavne v bežný pracovný deň.

Odporúčame :  Brtníctvo - starobylý spôsob získavania včelích produktov. Predchodca dnešného včelárstva

Paličkovanie v tejto oblasti začalo zanikať po druhej svetovej vojne. V druhej polovici storočia bolo paličkovanie tylových cipiek takmer zabudnuté. O zachovanie sa postarali ženy  Brezovej pod Bradlo, ktoré sa aktívne stretávajú od roku 1997. V roku 1999 sa z krúžku stal klub, ktorý dodnes pôsobí pod názvom Klub brezovskej cipky a jeho členky prezentujú čipky na podujatiach doma aj v zahraničí.

Tylové čipky majú aj rôzne názvy podľa toho aký motív sa na čipke nachádza. Môže to byť vtáčková, hrušková, margarétková, zrkadielková a iné.  Ženy nemohli nosiť všetky motívy. Slobodné ženy nosili iné motívy ako vydaté a podľa toho sa určovala aj šírka čipky.

Ak sa vám do rúk dostane tylová čipky starostlivosť o ňu je pomerne jednoduchá. Nikdy ju neperieme s textilom, ku ktorému je pripevnená. Čipku treba odpárať. Perieme ju buď v rukách v mydlovom roztoku alebo v pračke a čipku vložíme do ochranného vaku. Tiež sa môžu vyvárať a žehliť.

Na pletenie tylových čipiek sa používajú úzke, tenké paličky, keďže k pleteniu ich treba veľké množstvo.

autor: Lenka Peterková

Použitá literatúra:

MARKOVÁ, Ema: Slovenské čipky. Bratislava, 1962

MARKOVÁ, Ivana: Tylové čipky z okolia Brezovej pod Bradlom. Bratislava, 2010

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia