Sú jarmoky iba o obchodníkoch, kde im robia remeselníci kulisu, aby to na ľudí lepšie zapôsobilo?

 

Slovenské jarmoky už nemajú takú tradíciu ako mali kedysi v minulosti. Čo sa za ten čas zmenilo? Čím to je, že na jarmokoch je čoraz viac predajcov a dovozcov ako domácich remeselníkov predvádzajúcich svoju prácu priamo na mieste?

Naše jarmoky sa zmenili na trhovisko vyblednutých handier od slnka, bojových hračiek pre naše deti a dovezených predmetov z Poľska či iných krajín s lacnou pracovnou silou. Buďme k sebe úprimní a povedzme si, na ktorom jarmoku sme našli niečo, čo by nás skutočne  zaujalo a malo navyše pridanú hodnotu a kvalitu? Okrem burčáku, z ktorého bolí akurát tak kvalitne hlava ešte dva dni po konzumácií, tam toho veľa nenájdeme. Z roka na rok je aj evidentne klesajúci záujem o vystavovanie a predaj od samotných remeselníkov, ktorí kedysi chodili pravidelne. To sa nedá prehliadnuť. Prečo? Dôvod je prostý.

Odporúčame :  Kováči a milovníci žeravého kovu - podujatie s názvom Kováčska nedeľa sa uskutoční dňa 14. augusta 2016

Nedokážu konkurovať cenám obchodníkom-dovozcom ale hlavne i podvodom, ktoré sa praktizujú vo veľkom. Na predaj BIO melónov, či BIO zeleniny a BIO ovocia počas leta na okraji ciest sme si už možno zvykli. Výpredajová zelenina z obchodného reťazca sa zrazu vedľa cesty premenila na BIO produkt plný vitamínov. Takto to funguje aj medzi remeselníkmi. Lacný nákup v Poľsku prezentovaný na jarmoku, ako vlastné “dielo” s bezkonkurenčnou cenou. Robia zadarmo? Našli materiál za dedinou? Prečo potom majú také ceny, že aj ostatní výrobcovia po prepočítaní nedokážu vyrobiť to isté v tej sume? No jednoducho je to nemožné, lebo by pravdupovediac nerobili ani len v cene nákladov, nebaviac sa o cene práce i času venovanému výrobe a procesu s tým spojeným. Na jarmoky sme si zvykli, fungujú, ľudia kupujú, všetci sa tvária spokojne.

Ale čo remeselné jarmoky? Na zakúpené tričká a so žehličkou nažehlenou nálepkou, na ktorých nájdeme pekné ľudové ornamenty a symboliku sa hrdo prezentuje a predáva ako remeslo, prútené košíky a nábytok sú na tom podobne. Vychytávok je viac než dosť, mohli by sme o tom písať aj samotný článok.

Miestni remeselníci a výrobcovia zo Slovenska už majú toho plné zuby

Nevedia ako sa proti tomuto brániť. Nevedia kam sa obrátiť, aby sa ľudia dozvedeli pravdu – aké podvody sa v skutočnosti dejú. Lebo v očiach verejnosti sú práve oni tí zlí, kto podvádza a má vysoké ceny, kto okráda ľudí, kto nevie, čo ma za svoje výrobky pýtať. A pritom sú v tom nevinne a koľkokrát majú ceny v pomere – čas,výkon, materiál v konečnom predaji za sumu s minimálnym ziskom.

Zakročí sa proti tomuto klamu a intrigám páchaných na remesle alebo sa budeme len nečinne prizerať a potichu súhlasiť a podporovať čo sa tu deje? Doplatíme však všetci- nie len výrobca ale i spotrebiteľ. S narastajúcim dopytom nízkej a lacnej kvality sa vytvára priestor pre čoraz horšie podmienky a kvalitu trhu všeobecne. Čo sa prejaví po rokoch s tým, že budeme zaplavení odpadom a nekvalitnými výrobkami – nie je ich tu už dosť? Môže to byť ešte horšie. Cieľom nie je zastrašiť ale iba poukázať na to, na čo sme boli zvyknutí pred pár desaťročiami.

Odporúčame :  Umelecký deň v Dačovom Lome okr. Veľký Krtíš - 27. mája 2017

Prečo sa v porovnaní s Rakúskom, ktoré predáva vyše 70% domácich výrobkov na trhu a až potom sa dáva priestor zahraničným produktom. Darí sa im? Áno. Snívame o ich platoch a živote. Ale nik nechce byť ten, čo začne od seba. My Slováci máme v sebe vštepený pud podporiť hocičo a hocikoho iného, len nie domáceho remeselníka, suseda či všeobecne niečo Slovenské. Ale prečo? Truc? Závisť? Debilizmus? Je to smutné.

Nízke nároky trhu a populácie znižujú a zabíjajú kvalitu života. 

Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci

Henry Ford

Na Slovensku mali jarmoky a remeselné trhy bohatú históriu. Naši predkovia boli vyhľadávanými remeselníkmi nie len v regióne ale i v zahraničí. Za pár desaťročí sme sa však premenili skôr na blší trh. Dokážeme obnoviť a vrátiť remeselným trhom ich zašlú slávu a originalitu akú mali kedysi?

Máte aj Vy zlú skúsenosť, boli ste svedkom toho ako niekto podvádzal na remeselných trhoch alebo vedome organizátor zavádzal verejnosť? Dajte nám vedieť alebo nižšie vyjadrite svoj názor.

autor: ©Podporme remeslá na Slovensku

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2016 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU, Všetky práva vyhradené

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia