Slovenské tradičné remeslá #2 spracovanie hliny – hrnčiarstvo

 

Hrnčiarstvo patrí k najstarším špecializovaným remeslám. Spracovanie hliny sa na Slovensku vyvíjalo v dvoch formách – ako hrnčiarstvo a majolika (označovaná i ako fajansa).

Pestrosť výtvarného prejavu v slovenskom hrnčiarstve i majolike sa v plnej miere uplatňuje i v produkcii ÚĽUV-u. Hrnčiarská výroba patrí k najnáročnejším tradičným technikám. Okrem toho, že vyžaduje nákladné vybavenie dielne, musí mať výrobca veľa odborných vedomostí i praktických skúseností.

Odporúčame :  JANA ŽIFČAKOVÁ: Chcem oživiť remeslo, ktoré na Slovensku pomaly vymiera

V sortimente sú zastúpené predovšetkým tradičné tvary, farebnosť a dekor charakteristické pre významné hrnčiarske strediská (napr.Bardejov, Držkovce, Pozdišovce, Šivetice, Pukanec, Ľubietová, Trstená, Nová Baňa). Hrnčiarske strediská boli na celom Slovensku.

Vytvorili si vlastný sortiment a v ich výzdobe sa prejavujú zreteľné regionálne odlišnosti. Dnes sú hrnčiarske výrobky zastúpené taniermi a misami rôznych veľkostí, džbánmi, krčahmi, vázami, dózami, fľašami. Tradičné zdobné techniky – maľovaný, vyškrabovaný alebo reliéfny dekor – uplatnili výtvarníci pri čajových a kávových súpravách.

Výroba majoliky bola sústredená v niekoľkých obciach západného Slovenska. Jej výrobu k nám priniesli v 16. storočí habáni (anabaptisti, novokrstenci). Z pôvodnej habánskej majoliky sa postupne vytváralo slovenské džbankárstvo, ktoré má vlastný výtvarný prejav. Najznámejšie strediská boli napr. Košolná, Dechtice, Sobotište, Veľké Leváre. Technologický postup výroby majoliky sa odlišuje od hrnčiarskej výroby.

Rozdiely spočívajú v zložení hliny, farbív, glazúr a v celkovo odlišnom spôsobe spracovania. Majolikové výrobky slúžili pre svoju dekoratívnosť predovšetkým na reprezentačné účely. V sortimente ÚĽUV-u sú zastúpené tradičné taniere, misy, džbány, fľaše, hrnčeky, ako aj predmety v nových tvaroch a s novými dekoratívnymi prvkami – stolovacie súpravy, soľničky, dózy, vázy. Aj pri nich sa uplatňuje popri maľovaní perforovanie, vykrajovanie, rebrovanie či rýhovanie. Patria tu aj menšie predmety, ako sú šperky, zvončeky, hračky. Samostatnú výtvarnú kategóriu predstavujú figurálne plastiky.

spravovanie hliny hrnciarstvo

Zdroj: Krátke historické charakteristiky slovenských tradičných remesiel.

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia