Slovák vyrobil unikátny televízny betlehem, aký vo svete nenájdete. Pozrite si, ako funguje

 

Moje meno je Andrej Irša a rezbárstvu sa venujem od roku 1988. Okrem iného sa zaoberám aj výrobou betlehémov a to aj veľkoformátových pre mestá a obce. Ten v nižšie uvedenom videu je domáci, mechanický, osvetlený, ozvučený a bol v mojej tvorbe prvý svojho druhu. Ak sa nemýlim tak ešte v roku 2004 (ale už dávno má majiteľa a betlehem precestoval kus sveta).

Odporúčame :  Juhomoravské Louky: Dedinku zbobí ornamentami 90-ročná babička Anežka, ktorá sa nepokladá za umelkyňu

Úroveň elektroniky medzičasom podstatne narástla, v tom videu je to ešte taký prvý pokus, naviac už trošku obitý (prácu som mal v minulom roku doma na revízii). Vo svojich realizáciách spájam klasické ručné remeslo s pokrokovejšími technológiami, aby aj súčasný prejav mal svoje miesto v priereze doby. A prečo práve televízny betlehem? Myšlienka vznikla pri spomienke na detstvo, kde mala televízia celkom iný význam, ako je tomu dnes. Mali sme totiž len dva programy a pre deti to bolo relácií pomerne málo. Počas Vianoc to bolo iné. V televízii bolo veľa rozprávok a tak po sánkovačkách a guľovačkách dobre padlo práve pozeranie televízie.

Ale aj tak som mal inšpiráciu z barokových a rokokových skriniek, kde boli soškami stvárnené rôzne scény. Nezriedka sa figúrky pohybovali, alebo mechanické dielka hrali aj melódie. Vtedy to boli televízie tej doby. Urobil som aj betlehem ako kniha (bežne je v knihovni, ale počas sviatkov sa kniha otvorí – a tým aj scéna a je pod stromčekom), betlehem ako kalendár (list kalendára), betlehem v diplomatickom kufríku ….

Pracujem výlučne na zákazku. Betlehemy, ktoré chcete mať v budúcom roku, treba rezervovať čo najskôr.

Kontakt – www.rezbarstvo.sk alebo na FacebookuAndrej Irša

Podrobnejšie informácie sú vo videu:

 

zdroj: Andrej Irša / youtube

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia