Rozhovory s remeselníkmi.Ako vidia remeslo,čo ich k nemu priviedlo.Nožiarstvo

 

O remeslá na Slovensku už nie je taký  záujem ako bol kedysi v minulosti. Remeselníci sú nedocenení a každý z fachu si je toho vedomý. Na školách zostali len spomienky, že kedysi sa to učilo, dnes nie je záujem. Ich výrobky, pri ktorých strávia nielen hodiny ale často aj dni a týždne v extrémnych prípadoch aj mesiace, si ľudia nevedia finančne ohodnotiť a tak ich na trhu nahrádzajú lacné menej kvalitné výrobky  bez originality ducha jedinečnosti z iných krajín. Postupne Vám   budeme prinášať rozhovory s rôznymi náhodne oslovenými remeselníkmi a tak Vám priblížime ich tvorbu , kreativitu a pohľad na remeslo v súčasnosti.

Odporúčame :  Fotogaléria: Vladimír Kostelanský a jeho tvorba nožov a sekier. Pri jej prehliadnutí sa zamiluje každý chlap

Téma – Nožiarstvo. História : remeslo vzniklo špecializáciou a oddelením sa od kováčstva. Na Slovensku existuje od 15-16teho storočia. Najväčšie centrum nožiarstva bolo v okolí Banskej Bystrici(Radvaň , Slovenská Lupča) V Radvani sa v 70.rokoch 19 storočia ročne vyrobilo vyše 10 000 nožov, 4000 nožníc , 1700 kosákov. Viac o nožiarstve sa dozviete tu – Nožiarstvo

dusan-200x300

Na rozhovor sme oslovili pána Dušana Klima zo Štítnika, ktorý sa venuje nožiarstvu od svojich 21 rokov.

Dobrý deň pán Dušan Klimo. Naša prvá otázka bude na Vaše začiatky. Kde  a ako ste začínali s remeslom po prvý krát? 

Po prvýkrát som si k tomuto remeslu čuchol už ako malý chlapec, nakoľko môj otec mal ako hobby výrobu nožov. Bolo to na amatérskej úrovni, no určité základy som od neho dostal. Myslím si, že to bol ten moment, kedy som zatúžil po vyrábaní vlastných nožov. Po mnohých rokoch som sa na vysokej škole strojníckej rozhodol, že si nájdem majstra, ktorý mi dá potrebné vedomosti na profesionálnej úrovni. A tak som sa dostal do dielne majstra Ladislava Šántu (Lasky), kde som pobudol zhruba rok. Musel som prekopať svoje vedomosti od základu. Aktívne strávený rok v dielni profesionála mi dal naozaj veľa, vďaka čomu som si mohol založiť vlastnú dielňu a robiť pod vlastným menom. Tomuto človeku vďačím za mnohé.

Čo Vás motivovalo práve k nožiarstvu ? 

Ku nožiarstvu ma priviedla láska k chladným zbraniam a túžba vyrábať niečo pekné a zároveň účelové.

Váš názor na mladú generáciu ? Majú záujem o vzdelávanie a výrobu nožov ? 

No ja dúfam, že patrím tiež ešte k mladej generácii. Nakoľko pracujem v tomto odbore, poznám mnohých mladých ľudí, ktorí sa aktívne zaoberajú týmto remeslom profesionálne a chcú v tejto oblasti niečo dosiahnuť a zviditeľniť sa. Vrátane mňa samého. Stáva sa mi, že ma občas osloví  len 15-ročný chalan a žiada ma o radu pri výrobe nejakého kovaného predmetu a ja takýmto ľuďom vždy rád odpoviem, pretože som rád, že je o toto remeslo ešte stále záujem.

Odporúčame :  Patrik Rybnický: Mladých práca naozaj baví. Som toho dôkazom

Momentálne sa mi rysuje projekt, v ktorom sa budem môcť mladým venovať v krúžku kováčstva a nožiarstva.

Aj máte prehľad,  kde všade po svete sa nachádzajú Vaše výrobky ? 

Viem, že nejaké výrobky sú v Nemecku, Rakúsku, Českej republike, Maďarsku a Poľsku a samozrejme na Slovensku. Mám za sebou tiež výrobu kovaných prézentov určených na medzinárodnú konferenciu, vďaka čomu sa aktuálne nachádzajú pravdepodobne už aj za oceánom, čo ma veľmi teší.

S akým materiálom pracujete najčastejšie?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že v nožiarstve pracujem len s vysokouhlíkatými oceľami. S nerezou nepracujem takmer vôbec. Zatiaľ. Pri výrobe nožov rád robím s damaškovou oceľou vlastnej výroby, no môj obľúbený materiál je aj nástrojová oceľ STN EN 19191. Fascinuje ma tiež technológia prastarého zvarkového železa, kde sa od spracovania železnej rudy železo prekovávalo mnohými a mnohými prekladaniami, cca 10 000 vrstiev, čim sa vyčistila a nauhličila. Treba však brať ohľad na to, že táto oceľ vydrží veľmi dlho byť ostrá, no zároveň je pomerne krehká. Pri správnom zakalení, línia zakalenia čepele vytvára na kove krásne a charakteristické kresby. Procesom spracovania je veľmi podobná damaškovej oceli, ktorú robím ja, avšak momentálne na výrobu nožov používam do damaškovej ocele dva rôzne druhy modernej ocele prvej triedy s certifikátom. Rôznym tvárnením tak nožiar v podstate mení štruktúru materiálu a vytvára damaškovú kresbu na povrchu čepele. Dá sa povedať, že existuje nekonečne veľa vzorov a tak mi ostáva len dúfať, že rôznymi experimentami, či už so starou alebo modernou oceľou, sa roky praxe odrazia na mojich výrobkoch.

Viac o mne nájdete aj na webe Perunis.eu  alebo na facebooku – www.facebook.com/perunis

S pozdravom D.K.

Ďakujeme Vám za rozhovor. Prajeme veľa úspechov.

noze1 noze2 noze3 noze4 noze11

Zdroj : Praceskovmi.sk

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia

Pridaj komentár