Rozhovor s remeselníkom: Matej Kacko – Mám rád, keď materiál kladie pri práci odpor

 

V poslednej dobe často počúvame z médii, že na Slovensku chýbajú poctiví remeselníci. Nechýbajú, sú medzi nami. No podmienky, aké na Slovensku majú pre svoju tvorbu, nie sú zrovna tie najideálnejšie. Malý slovenský trh, zlá kúpyschopnosť obyvateľstva, a v neposlednom rade je často konečná suma mnohonásobne vyššia v porovnaní s obchodmi. Aj napriek tomu sa nájde pár ľudí na oboch stranách – výroba -> kúpa originálneho diela. Postupne Vám budeme prinášať rozhovory s remeselníkmi, ktorí sa snažia udržať remeslo na Slovensku nielen teroreticky, ale prakticky!

Matej, na začiatok sa nám trošku predstav. Odkiaľ si, a akému remeslu sa
venuješ?

Takže ahojte, som z Dolného Kubína a venujem sa hlavne práci s kožou, hoci pracujem trochu aj s drevom, a občas aj s kovom. Mám rád kombinácie rôznych materiálov.

Remeslom sa živíš alebo je to iba Tvoj koníček?

Brašnárske remeslo je zatiaľ len môj koníček. Pracujem vo fabrike, no dúfam, že raz sa mi podarí remeslom aj živiť. (Povzdych)

Ako si sa k tejto svojej záľube dostal? Kedy si začal tvoriť, a akú školu máš ukončenú?

Som vyučený umelecký rezbár a stolár. S kožou som prvý krát skúšal pracovať ešte ako dieťa, spravil som si puzdro na nožík. Neskôr som spravil pár kapsičiek a ďalších puzdier na strednej škole, ale moc som sa vtedy o to nezaujímal. Spravil som len to, čo som potreboval, a to z odpadovej kože z remeselného obchodu.

Ako študenta rezbárstva, ma bavilo pracovať so všetkými materiálmi, s ktorými som mal práve možnosť. Ak bol záujem, vyrobil som majstrom špeciálne rezbárske nože a dláta so starých pilníkov, a občas zase spolužiakom nejaký ten jednoduchší nožík. A k nemu samozrejme aj nejaké to puzdro z kože…

Kto ťa k brašnárskemu remeslu priviedol?

Vážnejšie som sa o kožu začal zaujímať pred pár rokmi, keď šla moja bývalá priateľka študovať dizajn obuvi, a ja som jej s tým chcel čo najviac pomôcť. Pozháňal som si náradie a všetok materiál, a začal sa viac zaujímať o rôzne techniky zdobenia, šitia a upravovania.

Priateľku už síce nemám, ale tá práca ma začala skutočne baviť a rozhodol som sa jej venovať viac. Nezavrhol som však ani ostatné remeslá, ktoré ma bavia. Časom sa chcem intenzívnejšie venovať aj rezbárčine, a trošku aj kovu, pretože oba materiály sa dajú pekne spojiť.

Matej, kde čerpáš inšpiráciu pre svoju tvorbu? Vymýšľaš si všetky výrobky a vzory len ty sám, alebo robíš skôr na objednávku, podľa želania zákazníka?

Väčšie práce robím zväčša len na objednávku, pre ľudí ktorým sa môj štýl práce naozaj páči. Inak však inšpiráciu čerpám všade naokolo, – inšpirujem sa ľudovou tvorbou, historickými a stredovekými výrobkami, a trochu aj žánrom fantasy.

Veľmi veľkou inšpiráciou sú pre mňa montérske brašne z minulého režimu a kapsičky, ktoré sa vtedy robili na uchovávanie rôznych prístrojov. Tieto veci boli šité veľmi jednoduchým a pevným spôsobom, aby splnili svoj účel, a aby čo najviac vydržali. A presne týmto je  najviac ovplyvnený aj môj štýl, – používam hrubý materiál, výrazné priznané šitie hrubými dratvami a jednoduchý účelný vzhľad.

S akým druhom kože pracuješ najčastejšie, a aké by mala mať vlastnosti, aby sa s ňou dalo dobre pracovať?

Najčastejšie pracujem s triesločinenou hovädzou alebo byvoľou usňou. Túto mám rád práve pre jej prírodný vzhľad, odolnosť, pevnosť a slobodu pri jej upravovaní.

Hovädzia je krajšia a lepšie sa zdobí, dá sa na nej spraviť pekný reliéf, dobre sa morí a povrch má krásne hladký.

Byvolia useň je mäkšia v ohybe a odolnejšia oderu, je pórovitejšia, horšie sa zdobí, ale na jednoduchých masívnych brašnách vyzerá výborne. Tak surovo a odolne…

Vlastnosti týchto koží sú rôzne, každý druh i kus má iné, a treba si preto vybrať tú správnu kožu na danú robotu. Napríklad, na sponku do vlasov je ideálna hrubšia a tvrdšia, zatiaľ čo na náramok sa hodí mäkšia useň.

Mne ide hlavne o životnosť mojich výrobkov, a preto pracujem skôr s hrubšími usňami od 2 do 5 mm, a aj ma to s takými viac baví. Mám rád, keď materiál kladie pri práci odpor, a tak, keď to ide až moc ľahko a nemám z toho mozole, rýchlo ma to prestane baviť. Navyše mám vtedy dobrý pocit, keď viem, že môj výrobok vydrží slúžiť niekoľko dlhých rokov, a vekom dokonca ešte aj opeknie.

Čo najzaujímavejšie si doposiaľ vyrobil?

To musia asi zhodnotiť iní, je ťažké hodnotiť seba samého… No mne osobne sa najviac páči jazdecký záves na luk, ktorý som robil sám pre seba, a na ktorom som sa veľa vyhral s moridlami. Potom ešte tulce na šípy a ochranné nátepníky pre jeden párik do Brna, ktoré okrem toho, že sú veľmi podobné, aby spolu ladili, som sa snažil spraviť aj s výrazným reliéfom a silným bielym šitím.

Väčšina ľudí sa však najviac zaujíma o brašne z byvolice, šité práve podľa starých montérskych brašien.

Kde všade by sme našli Tvoje výrobky, Matej? Sú len na Slovensku alebo už aj v zahraničí?

Najviac je ich na Slovensku, a pár vecí na Morave. Jedna moja brašna mala skončiť v Nemecku, no zákazníčkinej dcére sa až natoľko zapáčila, že teraz ju môžu obdivovať ľudia v Holandsku.

Prezraď nám tvoju najzaujímavejšiu príhodu, spojenú s remeslom, ktorú si rád pripomenieš aj po rokoch?

No, keďže pracujem doma vo vlastnej dielni, až tak veľa zaujímavých príhod nemám… Občas však niekoho zaúčam, ako si spraviť náramok, či puzdierko, a pritom zvyčajne býva  aj dosť veľa srandy.

Môj malý bratranec si tu u mňa, napríklad robil vybíjaný obal na mobil. V prvý večer ho to bavilo, no potom mu mama zobrala mobil, až kým si vraj neopraví známky… A tým pádom, chlapca omrzelo pokračovať s puzdrom na niečo, čo ani nemá. Našťastie, ako náhle mu mama mobil vrátila, tak kožené puzdro rýchlo dokončil, a celkom sa mu aj podarilo.

Kde Ťa nájdu záujemcovia o Tvoje výrobky?

Nedávno som si založil Facebookovu stránku „MK craft workshop“. Inak zatiaľ nič iné nemám.

Nájdete ma na Facebooku: https://www.facebook.com/MK-craft-workshop/

Fotogaléria k článu:

 

autor: Matej Kacko & Michaela Karlíková

 

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy. V prípade záujmu o rozhovor nás kontaktuje:

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2016 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia