Róbert Lencsés: Mladý tvorca, ktorého práca je zároveň aj zábavou

 

Krása dreva ma zaujala asi pred rokom,a v tom istom čase som aj začal vyrábať prvé prototypy stojanov pre Apple produkty.

Prvé výrobky z jaseňa

Ako prvé som začal vyrábať stojany z jaseňového dreva. Jaseň som zvolil hlavne kvôli cene, a jeho kresbe.  Bola to dlhá cesta, vychytať všetky muchy, nedokonalosti a naučiť sa ako dotiahnuť všetky detaily. Ale podarilo sa!

Ešte by som chcel poznamenať, že všetky stojany sú z čistého dreva.  Videl som kopu stojanov z plastu, kovu, kombinácie kovu-plastu-dreva, stojany z preglejky, ale nie z čistého dreva. Ak som aj našiel zopár kúskov z dreva, nikdy z neho nebola vyrobená séria pre všetky Apple produkty. A preto vznikol Wood Stuffs.

Progres

Postupne som začal pracovať na ďalších stojanoch. Momentálne sú dostupné pre iPhone, iPad, MacBook, a pre numerickú Apple klávesnicu. Takisto je už aj dostupná dokovacia stanica pre iPhone. Mám už hotové prototypy stojanov pre Beats by Dr. Dre, iMac a menšiu Apple klávesnicu, ktoré budem v blízkej dobe vyrábať, fotiť a vkladať na moju web stránku. Čoskoro chcem začať pracovať na dizajne stojanov pre Apple trackpad a podložku pod myš.

Druhy dreva

Stojany robím už zo spomínaného jaseňa, neskôr pribudol orech. Ten ma zaujal jeho nádhernou kresbou, ktorá ešte viac vypláva na povrch po finálnom naolejovaní stojanu. Ďalej pribudol mahagón. Ten ma zaujal svojou farbou, a zaujímavým leskom. A nakoniec zebrano. Toto luxusné drevo mi veľmi prirástlo k srdcu. Jeho striedajúce sa bledo-tmavé pruhy sú proste úžasné. Čoskoro pribudnú do e-shopu aj stojany z luxusného dreva bubinga. Mám ich vyrobené, čakajú už len na nafotenie. Bubinga mi svojou textúrov trochu pripomína mramor. V každom prípade veľmi zaujímavé drevo. V budúcnosti chcem pridať ďalšie drevá – eben, pink ivory, snakewood. Ale o tom už neskôr.

Priebeh výroby

Výroba stojanov na apple produkty začína omietaním suchého reziva. Omietanie je zbavenie sa kôry zrezaním na formátovacej píle. Potom sa musí rezivo ohoblovať, aby vznikla pekná rovná doska, ktorá sá následne vkladá do CNC frézy. Na fréze sa vytvorí program na frézovanie. Pri frézovaní sa používajú rôzne stopkové frézy. Keď je dofrézované, každý jeden výrobok sa musí ručne opracovať brúsením. Následne je na ňom zrazená hrana na spodnej fréze pomocou rádiusovej frézky. Keď je už toto všetko hotové, celý stojan sa ešte ručne prebrúsi jemným brúsnym papierom. Ďalšia fáza je finálna úprava – najpr sa každý jeden stojan ošetrí minerálnym olejom, a nechá sa zaschnúť. Následne sa naň nanáša včelí vosk, ktorý sa vyleští a zasa sa nechá zaschnúť. A stojan je hotový.

Kampaň

Momentálne mi prebiaha kampaň na indiegogo.  (link je na konci) Touto kampaňou si chcem spraviť hlavne reklamu v zahraničí a získať finačné prostriedky na nové stroje. Funguje na spôsob objednávok – vy si kúpite cez indiegogo stojan, pošlete dopredu peniaze, ktoré ja získam 15 dní po ukončení kampane.  A prečo by ste to robili ?  :

  • V cene stojanu je zahrnuté vlastné logo/motív/text namiesto môjho loga.
  • Podporíte slovenské výrobky v zahraničí.
  • Pomôžete mi dosiahnuť svoj ciel.  Som asi na pol ceste k úspechu. Výroba ma stála kopu času, finančných prostriedkov, trpezlivosti. Skoro aj vzťah s priateľkou. Veľakrát som aj obetoval časť spánku, keďže som býval na dielni aj do tretej v noci. A ráno o pol siedmej som vstával do práce.  Ale stačilo, sťažovať som sa sem predsa neprišiel 🙂

Poďakovanie

Sám by som sa takto ďaleko nikdy nedostal! Ďakujem za to v prvom rade mojim rodičom, priateľke a kamarátom, ktorí mi priamo aj nepriamo pomáhali, či už pri samotnej práci, alebo pri prerábaní starých priestorov, v ktorých sa momentálne nachádza moja dielňa.  Robili to všetko nezištne a s radosťou. Miliónkrát ďakujem.

Kontakt Woods Stuff:

Kampaň na indiegogohttps://www.indiegogo.com/projects/wood-stuffs-apple-iphone–3/x/16442975#/

Web stránka http://woodstuffs.eu/sk/

Facebookhttps://www.facebook.com/woodstuffs.apple/?fref=ts

Instagramhttps://www.instagram.com/woodstuffs.eu/

Fotogaléria produktov Wood Stuffs:

 

autor: Róbert Lencsés

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2016 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia