Rado Lalik: Hlinou zhmotňujem moju múzu

 

Keď som sa prvý krát dostal ku hline, hneď som zistil, že je to pre mňa najzaujímavejší materiál, cez ktorý dokážem najjednoduchšie a najpresnejšie zhmotniť svoju múzu. Bavilo ma to o to viac, že obyčajné “patlanie”  šlo samé od seba, žiadne kurzy a výučba hrnčiarstva, či sochárstva, len skúšanie a klasika- učenie sa na chybách pri poznávaní vlastností hliny a postupné zlepšovanie techník.

Typickou vlastnosťou hliny, čo vie každý kto s ňou modeloval, je jej skvelá tvárnosť a možnosť uberania, či pridávania materiálu počas práce, ale mojim špecifikom a druhou podstatnou  fázou výroby je spracovávanie už uschnutej hmoty. Štruktúru srsti, svalov, peria, či šupín na plastikách prevažne zvierat z mojej dielne, dosahujem rytím, brúsením, či vyrezávaním, teda len uberaním, čo pri tradičnej práci s hlinou nie je celkom bežný jav.

Odporúčame :  Dizajnové kúsky z dielne umeleckého kováča z Levíc

Každý môj produkt je ručne vyrobený a preto jedinečný s ohľadom na dodržanie detailu a snahou o verné anatomické zobrazenie modelovaného živočícha. Okrem čisto dekoračných plastík domácich, či divých zvierat, vtákov alebo plazov, z času na čas doplním dielo o úžitkovú funkciu v podobe  zvieraťa tvoriaceho súčasť hlinenej nádoby.

Precíznosť a kvalita práce sa odráža na úkor času spolu s vlastnosťami na schnutie materiálu, ide teda o zdĺhavejší proces. Tvárnosť hliny je taká istá ako tvárnosť ľudskej fantázie a okrem tej mojej viem vyhovieť aj fantázii a požiadávkam ľudí, ktorí by zachceli mať doma niečo nevšedné a originálne, podľa svojich predstáv,inšpirované prírodou…

Viac mojej tvorby nájdete na www.machula.skTu ma môžete aj kontaktovať.

Fotogaléria: 

Rado Lalik a jeho keramicka tvorba (1)

Rado Lalik a jeho keramicka tvorba (2)

Rado Lalik a jeho keramicka tvorba (3)

Rado Lalik a jeho keramicka tvorba (4)

Rado Lalik a jeho keramicka tvorba (5)

Rado Lalik a jeho keramicka tvorba (6)

Rado Lalik a jeho keramicka tvorba (7)

autor: Rado Lalik

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia