Paula Záhradníková: 1375 dní driny, dnes portál Zepire pomáha predávať vašu tvorbu aj za hranice Slovenska

 

Sedím vo svojom byte a pozerám sa okolo seba. Všetky tie predmety raz niekto vymyslel a následne vytvoril. Často mám chuť k nim pridať aj niečo svoje. Niečo, čo vymyslím a vyrobím len ja…

Tvorenie je môj život. Rodičia mi už odmalička vraveli, že veci, ktoré sa mi páčia si môžem skúsiť vyrobiť aj sama a nemusím si ich hneď kupovať len preto, že sú u číňanca lacné. Bola to veľmi efektívna výchova. Na jednej strane ušetrili peniaze a na druhej som cítíla, že veria v moje schopnosti a podporili moju kreativitu.

Odporúčame :  Martina Rášši: Za týždeň som ušila 140 vankúšov. Bola to riadna makačka, to mi verte

Keď som sa postavila na vlastné nohy, začala som si popri práci zarábať batikou

Cez zimu sa však tielka a krátke tričká veľmi nepredávali a tak som skúsila vyrábať šperky. Najskôr som začala s obyčajnými ketlovanými, potom som prešla na tepaný šperk, fimo a nakoniec som bola aj na kurze cínovania. Rýchlo som pochopila, že naučiť sa nové veci nie je až také tažké, rozhodujúci je prístup. No časom sa z mojej tvorivej poličky stal celý regál a ja som si uvedomila, že takto nemôžem pokračovať.

Každá technika totiž potrebuje iný materiál a nástroje, ktoré stoja peniaze a ja som sa vlastne žiadnej z nich nevenovala natoľko, aby som si vybudovala svoju značku a mohla sa ňou živiť. Musela som niečo zmeniť. Handmade produkty vyrobené inými technikami som si začala kupovať namiesto investície do materiálu. Prekvapivo ma napĺňal dobrý pocit, že som niekomu pomohla na jeho ceste splniť si svoj sen robiť to, čo ho naozaj baví. Nechcela som sa ale vzdať mojej zvedavosti a chuti učiť sa nové veci. Môj vtedajší eshop nemal návštevnosť podľa mojich predstáv, predávala som hlavne cez iné stránky.

Postupom času mi však začalo chýbať čosi modernejšie, mala som viaceré nápady, ako by mohol vyzerať nový lepší portál

Bolo mi tiež ľúto, že nemám také možnosti, aké by som chcela a spoznala som tiež množstvo ľudí, ktorí hľadali alternatívu, ktorá im ponúkne niečo iné, nové a s osobným prístupom či už na slovenskom alebo českom trhu. Môj partner, ktorý je skúsený systémový inžinier mi preto navrhol, že môže vytvoriť prehľadnejší portál, ktorý budeme vylepšovať podľa potrieb. Dal mi teda možnosť realizovať sa na úplnej inej úrovni a posunúť tak ručnú tvorbu na Slovensku a v Čechách o kúsok vpred vďaka portálu Zepire.com

Mnoho ľudí má názor, že niekto sa kreatívny narodil, má určité nadanie a iný to v sebe jednoducho nemá. Ja si však myslím, že každý z nás je tvorivý od útleho detstva

Už ako malé deti skúšame všetko možné a hľadáme rôzne využitia predmetov okolo nás. Veď už len obyčajný domček z kociek je výsledkom našej fantázie.

Najviac sa mi však na handmade tvorbe páči aké pocity vo mne vyvoláva. Vždy keď sa zavriem do kúpeľne a vytiahnem farby na textil, som zrazu v inom svete. Vypnem hlavu a dám trošku väčší priestor srdcu a intuícii. Cítim radosť z toho, že mi pod rukami vzniká niečo pekné a farebné, čo vykúzli úsmev na perách zákazníčky. Tvorenie je úžasná terapia a všetkým ju odporúčam.

Ručná práca v ľuďoch prirodzene vyvoláva pocit šťastia, ktorý vkladajú aj do svojho výrobku

Ak niečo robíme s radosťou a láskou, dávame si na produkte záležať a spravíme ho poriadne. Tento náš výsledok fantázie zároveň poteší obdarovaného oveľa viac, ako podobný produkt z masovej výroby. Handmade teda robí život krajším pre obe strany. A to ľudia dnes najviac potrebujú.

Niekedy sa stane, že rodičia, spolubývajúci, alebo manželia, nezdieľajú Vašu vášeň pre tvorenie. V takom prípade im určite povedzte, že proces tvorenia je prínosom aj pre nich. Na jednej strane vytvoríte niečo pekné, či zaujímavé a na strane druhej oni ušetria za platbu Vášmu psychoterapeutovi . Určite poznáte ten pocit čistej hlavy a uspokojenia. Počas tvorivého procesu sme zase na chvíľu sami sebou, zabúdame na realitu všedných dní a našu čistú myseľ nič a nikto neobmedzuje.

Najkrajší výsledok dosiahneme, keď nemáme žiadne očakávania. Keď tvoríme iba pre Tvorenie samotné

Niekedy nás obraz prvotnej predstavy zbytočne obmedzuje v našej realizácii. Pri tvorení sa potrebujeme zbaviť logických ohraničení alebo problémov z okolitého sveta. Preto sú známi umelci psychicky niekde inde ako ostatní ľudia. Dokážu sa kreativite úplne odovzdať a všetko ostatné posunúť do úzadia. V tomto rozpoložení však fungovať v bežnom živote nie je jednoduché.

Odporúčame :  Martina Kertesová Chorvátová: Za rok som ušila 120 krojov. Rodičia chceli zo mňa účtovníčku

Dá sa kreativita naučiť? Rozhodne áno

Učenie sa kreativite je podobné ako učenie sa nejakému športu. Vyžaduje tréning a vhodné prostredie, v ktorom sa môže rozvíjať. Rovnako ako niekto necíti potrebu sa hýbať (šport), tak iný nemá potrebu tvoriť. Bolo dokázané, že géniovia ako Shakespeare, Picasso alebo Mozart nemali vrodený dar umeleckého nadania. Nikto z nich totiž nedosiahol výsledky bez toho, aby umeniu venoval tisíce hodín. Mozart trénoval 16 rokov predtým, než vytvoril svoje svetoznáme skladby.

Ako môžete rozvíjať svoju tvorivosť?

Kreativitu môžete podporiť rôznymi spôsobmi. Niekto je tvorivý v časovom tlaku, iný potrebuje počúvať klasickú hudbu.Tu je však 7 základných stratégií, ktoré určite stoja za vyskúšanie:

1. Vstávajte skoro

Nie všetci su ranné vtáčatá. Avšak väčšina kreatívne zmýšľajúcich toho najviac vytvorí ráno.

2. Tvorte pre radosť

Kreativita rozkvitá vtedy, keď tvoríte pre seba. Stáva sa však obmedzenou pokiaľ príliš lipnete na tom, či sa to bude páčiť niekomu inému alebo či to naplní ich predstavy.

3. Nebojte sa experimentovať

Skúšajte nové veci a kombinujte. Môžete napríklad pridať viac farby či pustiť sa do neznámych tvarov. Tvorenie je hra

4. Buďte trpezliví

Nevzdávajte sa. Pri tvorení je dôležitá trpezlivosť a vytrvalosť. Treba to skúšať znova a znova, raz sa vám to určite podarí

5. Naučte sa tvoriť kdekoľvek a kedykoľvek

Ľudia často tvoria iba na jednom mieste, v rovnakom prostredí. Akokoľvek bohato vyzdobená dieľňa raz prestane byť zdrojom vašej inšpirácie a vy potrebujete načerpať nové nápady zvonka. Pozorujte svoje okolie a ono to príde samé. Nenechávajte však svoje nápady dlho čakať pokiaľ k Vám náhle prídu. Zapracujte na nich čo najskôr. Napríklad JK Rowlingová napísala jej prvý nápad pre Harryho Pottera na servítku vo vlaku.

6. Buďte aktívni

Obohacujte svoj život rôznorodými aktivitami, venujte určitý čas svojho dňa tvoreniu. Nie vždy musíte mať perfektný výsledok, ale vždy to bude lepšie ako zostať pasívny. Hlavne sa nevzdávajte

7. Stretávajte sa s ľuďmi, ktorí tvoria a majú odlišné nápady a perspektívy

Navštevujte rôzne kluby, kurzy alebo si iba sadnite s kamarátkou na kávu a podeľte sa o svoje najnovšie výtvory.

Prečo uprednostniť ručnú prácu pred masovou výrobou?

Na handmade je skvelé to, že ako zákazník môžete s predajcom komunikovať a tvorivo zasiahnuť podľa vlastných predstáv do jeho výroby. Vznikajú tak jedinečné darčeky, do ktorých môžete vložiť aj vašu osobnosť aj napriek tomu, že nieste výrobca.

Hlavným dôvodom pre nákup handmade je však to, že presne viete kto je autorom danej veci. Je v ňej cítiť rukopis jej tvorcu. A to je v dnešnej dobe pásovej výroby určitou garanciou kvality. Je totiž isté, že človek s ručne vyrobeným produktom, ktorý mu zabral hodiny práce, si bude chcieť udržať zákazníka viac ako stroj, ktorý za ten istý čas vyrobí 100krát viac produktov.

Preto strojová výroba dokáže osloviť širšiu verejnosť a ak jeden či pár zákazníkov nebude spokojných, nepokazí jej to celkové renomé. Pri handmade je to inak. Dôraz je na kvalite a nie na kvantite, každý produkt je originál, ktorý bol vytvorený s láskou. Človek predsa dostal ruky na to, aby vytváral krásu.

Prečo ponúkať výsledky svojej fantázie na Zepire?

Zepire.com že je prvý skutočne česko-slovenský handmade portál. Môžete u nás nakupovať v oboch menách, stránka je preložená v oboch jazykoch a nespolieha sa na znalosti ľudí spred 25tich rokov, kedy sme boli ešte jedným štátom. V tomto je jedinečná v porovnaní s akýmkoľvek portálom s ručnou prácou.
Nové trendy v dizajne nám ukazujú, že budúcnosť je v jednoduchosti.

Celý portál má preto jemný no moderný dizajn s prehľadným rozdelením jednotlivých sekcií. Mysleli sme aj na mobilné telefóny a tablety a upravili sme systém tak, aby sa zobrazenie webstránky prispôsobovalo rozlíšeniu daného zariadenia. Návštevník sa u nás len tak ľahko nestratí a ak by aj náhodou potreboval pomoc, máme k dispozícii live chat, kde každému ochotne pomôžeme s výberom produktov a nákupom, či okamžite zodpovieme akékoľvek otázky.

Zepire.com ponúka aj veľa užitočných funkcií, ktoré na inde nenájdete. Riadim sa totiž heslom “Zákazník náš pán”, a preto je portál vytvorený tak, aby boli spokojní hlavne naši používatelia. Jednou z našich výhod je, že šetríme predajcom čas. Ak už niekto má vlastný eshop, no chce svoje produkty ponúkať aj na Zepire, nemusí tráviť hodiny manuálnym pridávaním jednotlivých produktov. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to tá nepríjemnejšia časť predávania. Vytvorili sme preto funkciu Import, ktorá na 3 kliky prekopíruje všetky ich produkty na Zepire.

Nájdete tu tiež možnosť dodatočnej reklamy. Predajcovia majú na výber z viacerých typov propagácie. Môžu si objednať zobrazenie výrobku v na to určených paneloch, predplatiť si vyššiu pozíciu v rámci zoznamu produktov, alebo si zakúpiť zdieľanie ich produktu na našej facebookovej stránke, ktorá má už viac ako 35.000 fanúšikov.

Podporujeme tiež osobný odber

Ak ho predajca povolí, nakupujúcemu sa pri produktoch zobrazí mesto, kde je možné daný výrobok vyzdvihnúť. Nie je dôvod posielať produkty poštou, pokiaľ obe strany bývajú blízko seba a sú ochotné sa osobne stretnúť.

Na produkty sa dá tiež aplikovať zľava. Všetky zľavnené produkty na Zepire sú jednoducho vyhľadateľné aplikovaním príslušného filtra. Skvelou vychýtavkou je tiež sms upozornenie na novú objednávku či iné dôležité udalosti. Vymožeností máme samozrejme viac, ale spomenuté funkcie považujem za  najviac oceňované z tých, ktoré nás odlišujú od iných stránok.

Veľmi obľúbený je aj náš blog, kde pre vás dlhodobo a aktívne prikladám rôzne motivačné návody na vlastnú tvorbu. Nájdete tu podrobné postupy na rôzne dekorácie, šperky, hračky, rovnako ako aj nápady na skrášlenie si  sviatkov či iných udalostí. Príďte sa inšpirovať, teším sa na vás 🙂

Ak máte akýkoľvek návrh na vylepšenie nášho portálu, neváhajte ma kontaktovať. Rada si nechám poradiť, rastieme predsa spolu 🙂

S láskou,
Paula

Kontakt:

web: www.zepire.com

facebook:   https://www.facebook.com/zepire/

email: info@zepire.com

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia