Paličkovaná čipka v Krakovanoch

 

Krakovanskú čipku môžu mnohý poznať pod názvom piešťanská čipky, ktorý v roku 1962 vo svojej knihe uviedla Ema Marková.

Táto čipka je charakteristická pre dediny Krakovany, Bašovce, Pobedim, Podolie a i. Začala si vyvíjať koncom 19. storočia a úzko súvisí s príchodom rodiny z Vamberka do Krajného. Predtým ženy z Krakovan, Vrbového a Šipkového plietli hrubé konopné nite, ktoré vo veľkom predávali na jarmokoch. Boli tak bohaté a husté, že ríf stál aj 20 zlatých. V Piešťanoch zas plietli z hodvábu a zlatých nití. Nemali však žiadne špecifické znaky a nelíšili sa od čipiek z okolia.

Odporúčame :  Michal Pagáč: Naše prvé figúrky vznikali v kuchyni. Dnes nás poznajú aj v Bruseli

Po príchode českej rodiny do Krajného sa aj ženy z okolia Piešťan začali učiť tylovú čipku. Bielu farbu postupne nahradili oranžovou, žltou a červenou a inými farbami podľa farebnosti kroja, určená hlavne pre roľníkov. Postupne do jemnej tylovej väzby začali ženy pridávať lístočky a ploštičky. Nakoniec  začala hrať ploštička v krakovanskej čipke tu najdôležitejšiu úlohu. Preto majú dnes čipky geometrický charakter a ľahko si ich možno pomýliť s výšivkou. Toto všetko sa udialo na sklonku 19. storočia.

Spôsob vypracovania tejto čipky je jedinečný a nenájdeme ho nikde inde na svete. Jedna ploštička sa robí s piatimi paličkami. Dva páry bielej tenkej nite sa oplietajú piatou farebnou bavlnenou niťou. Farebná niť sa potom posúva šikmo ďalej aby vypracovala ďalšiu ploštičku alebo sa voľne po úplete premiestni tam kde je potrebné vytvoriť novú ploštičku.

Čipkárky používali pôvodnú formu pre tylovú čipku, ale aj si ju podľa vlastného vkusu upravovali.

V Krakovanoch sa táto čipky naďalej paličkuje aj vďaka šikovným ženám s Klubu Bábence. A ten si pre všetkých milovníkov čipky pripravil na máj Festival paličkovanej čipky 13.5.- 15.5. Okrem toho, že tu uvidíte čipkárky z celého Slovenska, ale aj zo sveta, budete mať možnosť naučiť sa základom krakovanskej čipky.

Lenka Peterková

Použitá literatúra:

GÉCIOVÁ – KOMOROVSKÁ, Veronika: Slovenská ľudová paličkovaná čipka: Regionálne typy čipiek. Bratislava, 1989, s. 60

MARKOVÁ, Ema: Slovenské čipky. Bratislava, 1962, s. 113-115

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia