Od rečí k činom. Mnoho ľudí o ochrane živnotného prostredia iba kecá, Michal Fojcík a Michal Vavrík konajú. Kompostujeme

 

Pozitívnych správ a ľudí nie je nikdy dosť, a preto takéto myšlienky a šikovných ľudí musíme podporovať. O to viac, ak sa jedná o ochranu životného prostredia a prírody. Ako si svoje bydlisko vybudujeme, v takom budeme žiť a ďalej ho odovzdáme generáciám po nás. Odovzdáme im “smetisko” alebo dôstojné miesto na život? Odpoveď je na každom z nás. Naša je jasná!

Všimli sme si zaujímavú remeselnú aktivitu

Ktorú vyvinul slovenský internetový obchod efarby.sk v spolupráci s Občianskym združením Kompostujeme. Zapáčila sa nám a rozhodli sme sa o tomto peknom geste napísať aj pre vás remeselníkov a širokú verejnosť, povzbudiť a inšpirovať, aby podobných projektov na Slovensku pribúdalo. Aby sa okolie, v ktorom spoločne žijeme, menilo k lepšiemu.

Michal Fojcík z efarby.sk a Michal Vavrík z Občianskeho združenia Kompostujeme sa spojili a spoločnými silami aj vďaka dobrovoľníkom a ostatným podporovateľom sa v Žiline buduje čoraz viac sídliskových komunitných kompostérov. Do nich nosia svoj biologický odpad obyvatelia, ktorí o túto aktivitu prejavili záujem. Kompostér im na oplátku generuje veľmi úrodnú pôdu, ktorú si následne rozdelia aktívni obyvatelia medzi seba.

Odporúčame :  Nie je sviňa ako sviňa. Z tejto svinky by sme mäso a klobásky zrejme nikdy nemali

O tom, že presadiť túto myšlienku nie je jednoduché, o tom písať snáď ani nemusíme

Aby kompostér mohli na vlastné náklady postaviť a osadiť na miesto, bolo treba myšlienku presadiť u mestských poslancov, od ktorých získali potrebné povolenia. Získali aj značnú podporu ľudí z okolia, ktorí chcú kompostér využívať a starať sa oň. A aj preto sa dnes vďaka aktivitám, ako sú napríklad efarby.sk a OZ Kompostujeme v Žiline buduje už tretí kompostér tohto druhu.

Ako prebiehali remeselné práce a ako vyzerá samotný kompostér, to si môžete pozrieť z realizačných fotografií.

1-foto

Najväčší pomocník a hlavný kompostmajster 🙂

2-foto

Surové železo, ktoré slúži ako vnútorný rám kompostéra, pripravené na zváranie.

3-foto

Hotový pozváraný rám kompostérov pripravený na odmasťovanie a natieranie antikoróznou farbou.

4-foto

Halda dreva, ktorá bude tvoriť plášť kompostéra. Je pripravené na dvojnásobný náter lazúrami a farbami, ktoré ho ochránia na dlhé roky pred poveternosťou a nepriazňou počasia.

5-foto

Peter, hlavný kompostmajster. Ako hovorí Michal Vavrík: Peter je človek, ktorý nám spadol ako z neba, presnejšie z Domu svätého Vincenta v Žiline. Pravidelne sa stará o naše komunitné kompostéry. Skromný, pracovitý chlap, ktorý sa ocitol v hmotnej núdzi, ale spoločnou pomocou sa mu črtá šanca na lepší život.”

6-foto

Maľovanie plášťa kompostéru špeciálnou lazúrou s UV filtrami, ktoré drevu poskytnú niekoľkoročnú ochranu.

7-foto

Odporúčame :  Ako tvoriť ceny za vlastnú prácu alebo robíte zadarmo? Ste vôbec videný?

Michal Fojcík z efarby.sk a chalani z OZ Kompostujeme. Ako Michal Fojcík z efarby.sk hovorí „Sám verím, že kompostovanie je vynikajúca vec a veľmi rád by som na svojej ulici vedľa kontajnerov na separovaný odpad a kontajneru na nepotrebné oblečenie mal aj kompostér, ktorý by nám späť vracal výživnú pôdu.“

8-foto

Hotový natretý jeden z troch chlievikov kompostéra.

9-foto

Kompostér má svoju váhu a tak sa musel prepraviť nákladým autom na korbe. Na miesto ho chlapci dostali paletovým vozíkom.

10-foto

A toto už je finálny kompostér osadený na miestnom sídlisku na Bajzovej ulici v Žiline. V prvom chlieviku sa nachádza čerstvý bio odpad. V druhom dozrieva kompost. V treťom je náraďovňa.

Pači sa Vám myšlienka a aktivita na podporu prírody tak ako aj nám? Zdieľajte ju! Len vďaka podpore nás ľudí môžu stáť ďalšie kompostéry nielen v Žiline, ale aj v iných mestách na Slovensku.

Podporte ochranu prírody i Vy.

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia