Od osudového stretnutia po udržateľnú módnu značku. Happyhempy

 

Happyhempy – značka s príbehom

Na začiatku každého veľkého príbehu sú osudové stretnutia. Tým naším bolo stretnutie dvoch mladých ľudí túžiacich po slobode a cestovaní karavanom v českej Plzni. Po dvoch rokoch vo fabrike sme sa s Jarkou v roku 2006 vybrali do Írska a našli si tam prácu.

Snívali sme svoj sen, pracovali a popri tom sa venovali našim záľubám. Už dlhšie som sa venoval výrobe šperkov z prírodných materiálov v kombinácii s korálikmi. V roku 2007 mi ale učarovala starodávna technika macramé. Skúšal som, experimentoval, až som objavil čistý konopný povrázok a po prvom dotyku som vedel, že je to ten pravý materiál. Moje hobby a jedinečnosť tohto materiálu sa zmenilo na obrovskú vášeň. Ku kvalitnému konopnému oblečeniu to však bola ešte dlhá cesta…

Happyhempy

Vytúžená cesta karavanom do Španielska

Vysnívanou krajinou nás oboch bolo slnkom zaliate Španielsko. Preto sme dlho neváhali a po kúpe karavanu sme v roku 2008 nadobro opustili daždivé, ale krásne Írsko. Celé leto sme spoznávali túto úžasnú krajinu a precestovali celé jeho pobrežie. Užívali sme si pocit slobody a popri tom mali možnosť stretnúť mnoho milých a zaujímavých ľudí.

Osobitnou kategóriou boli pouliční umelci – stavitelia pieskových sôch, maliari, hudobníci, tvorcovia ručných výrobkov… Všetci títo inšpiratívni ľudia sa počas letnej sezóny presúvajú práve na pobrežie Stredozemného mora a privyrábajú si svojim umením.

Každodenné polievanie pieskových sôch morskou vodou je pre staviteľov neoddeliteľnou súčasťou. Jarka pomáha Frantovi s jeho dielom :) (Roses, Španielsko) Happyhempy

Každodenné polievanie pieskových sôch morskou vodou je pre staviteľov neoddeliteľnou súčasťou. Jarka pomáha Frantovi s jeho dielom 🙂 (Roses, Španielsko) Happyhempy

V lete roku 2010 sme si svoju kolekciu pre „španielsky“ trh pripravili aj my. V mestečku Roses na pobreží Costa Brava, na nádhernej promenáde pri pláži plnej turistov začal príbeh konopných výrobkov značky Happyhempy. Dvaja introverti v centre diania, nesmelá ponuka, no o to väčšia radosť z prvých predaných náramkov. Za tri dni sme predali asi štvrtinu náramkov, ktoré sme mali nachystané na celú sezónu. Po pár dňoch sme sa presunuli viac na juh, do mestečiek Benicasim a Oropesa.

Zhodou okolností sa Benicasim stalo práve vtedy novým dejiskom najväčšieho, 8-dňového reagge-festivalu na svete Rototom Sunsplash. Tento španielsky výlet bol pre nás viac ako úspešný. Záujem o konopné šperky bol obrovský, na mieste sme ich dokonca museli ešte aj dorábať. O našom ďalšom smerovaní už nebolo pochýb.

Happyhempy

Rototom Sunsplash Festival Beach, Benicasim,

Happyhempy

Relaxačná chvíľka 🙂 (Oropesa, Španielsko)

Veľká pomoc z dediniek na východe Slovenska

Jarka zdedila krajčírsky talent po rodičoch, keďže pochádza z krajčírsko-umeleckej rodiny. Náš sortiment sme sa rozhodli rozšíriť aj o kolekciu 100% konopných kapsičiek. Kde však vziať dostatok tradičného materiálu? Po návrate na Slovensko sme krížom-krážom precestovali severovýchod Slovenska a zháňali konopné plátno. Boli to podnetné stretnutia plné spomienok, hľadania a dobrých rád starých mám.

Podarilo sa nám dať dokopy asi 30 metrov čistého, ručne tkaného plátna, neraz starého aj sto rokov. Veľmi dojímavý bol príbeh asi 90-ročnej babičky, ktorá si spomenula, ako nájdené plátno ručne tkala ešte jej mama pred viac ako 80 rokmi. Pospomínala, ako konopu spracovávali, aký pracný bol celý ten proces a bola veľmi rada, že nevyjde nazmar. Aj to bol moment, kedy sme sa o túto výnimočnú rastlinu začali zaujímať viac do hĺbky.

Sťahovanie do Holandska, víno na pláži a zrod Happyhempy

Vášeň pre cestovanie a nová práca nás neskôr zaviedli do Holandska. Popri zamestnaní sme vo voľnom čase pripravovali kolekciu konopných šperkov a tašiek a letá trávili ich predajom a spoznávaním krás Španielska. Toto nádherné obdobie bolo charakterizované kreatívnou tvorbou, výletmi, fiestami a snívaním o budúcnosti.

Happyhempy

Národný park del Delta de l’Ebre, Španielsko

V jeden teplý letný večer, krátko pred odchodom zo Španielska, sme pri fľaši vínka na pláži uvažovali, čo ďalej. Práve vtedy sme sa definitívne rozhodli založiť novú značku so 100% konopnými odevmi. Vrátili sme sa do Holandska a tam začali budovať svoj sen. Bez výraznejšieho kapitálu, s obmedzenými zdrojmi, bez pôžičiek. Len s veľkým nadšením, srdcom a vierou, že sa to podarí.

Rozbiehali sme sa v skromných podmienkach – najprv päť mesiacov v karavane, neskôr sme si našli pekný podnájom v tichej dedinke, kde sme si vytvorili aj priestor na krajčírsku dielňu schopnú produkovať výrobky v menšej kolekcii. V marci 2013 sme kúpili náš prvý priemyselný šijací stroj, neskôr aj domáci overlock a jeden veľmi kvalitný multifunkčný stroj Janome z kategórie hobby. Ten dokázal miestami až nemožné a na ozdobné prvky ho používame ešte aj dnes.

Happyhempy

Trošku zmeny neuškodí… ale bolo teplo 😉 (December 2012, Minicamping, provincia Utrecht, Holandsko)

Ťažké začiatky, pokusy, omyly, prví významní klienti

Sofistikovanejšie výrobné postupy a rozbeh značky so sebou priniesli aj administratívne povinnosti. Na Slovensku sme založili firmu a zriadili oficiálnu prevádzku v Holandsku. Prežili sme psychicky veľmi náročné obdobie sprevádzané nedostatkom času, peňazí a oddychu. Bolo potrebné určiť si priority a učiť sa dávno zabudnuté pracovné postupy. Jarka oprášila svoje školské vedomosti výroby odevov, nasledovali hodiny skypovania s rodičmi, skúsenými krajčírmi, ktorí nám odovzdávali cenné rady.

Pracovali sme systémom pokus/omyl, konzultovali chyby, hľadali riešenia… Bola to však naša voľba a už nebolo cesty späť. Do leta sme dali dokopy prvé pánske strihy a ušili prvý tucet nohavíc. Jedny z nich nosím dodnes. Mimochodom, 100% konopnú látku na prvú kolekciu sme si paradoxne obstarali až z USA.

Niekoľko kusov nohavíc spolu s náramkami sme náhodne ponúkli do obchodu Hemp Works v Amsterdame. Bol to prvý konopný obchod v Európe, založený v roku 1993 Douglasom Mignolom a Adamom Dunnom, v ktorom si vytvorili svoju vlastnú značku Hemp HoodLamb. Aj keď nohavice mali všelijaký dizajn, Doug ocenil kvalitu a aj napriek neohrabanému dizajnu sa im ich niekoľko podarilo predať. Značka HoodLamb sa stala naším veľkým vzorom a s celým tímom sme dodnes vo veľmi dobrom kontakte.

Pomáhali sme im šiť závesy do ich sídla v Amsterdame, čalúnili kancelárske kreslá a tiež sme sa podieľali aj na úprave bundy pre kapitána Paula Watsona, zakladateľa Sea Shepherd (spoluzakladateľa Greenpeace), ako aj ostatných kapitánov lodí Sea Shepherd, ktorých HoodLamb vo veľkom podporujú, čo bola aj naša forma podpori.

Happyhempy

Bunda pre Kapitána Paula Watsona,

Happyhempy

Pomoc s prípravou bundy pre Sea Shepherd Austrália

Náš cieľ: zdravá alternatíva pre zodpovedných ľudí

Rok 2013 významným spôsobom ovplyvnil naše nazeranie na svet módy a módny priemysel ako taký. Dovtedy sme viaceré problémy nevnímali tak intenzívne, hoci od začiatku sme sa chceli odlíšiť – a to nielen výrobnými postupmi, ale hlavne čo najzodpovednejším správaním sa k životnému prostrediu. Dôsledne sme dbali na pôvod dodávaných materiálov a prioritou boli čisté prírodné plátna vyrábané tradičným spôsobom. Veľkú stopu v nás zanechala informácia o zrútení odevnej továrne Rana Plaza v Bangladéši.

Išlo o najväčšie nešťastie v dejinách módy, pri ktorom v roku 2013 zomreli stovky ľudí. Módny priemysel je aj kvôli fenoménu tzv. Fast Fashion druhým najšpinavším na svete a značky ako naša majú byť alternatívou pre všetkých zodpovedne zmýšľajúcich spotrebiteľov.

Happyhempy

Hrdo sa hlásime k medzinárodnej kampani Fashion Revolution, ktorá propaguje zodpovedný, etický a udržateľný spôsob vytvárania módy.

Investície do technológie, nový web, nová kolekcia

Postupne sa nám do kolekcie podarilo zahrnúť aj kvalitné dámske modely a pre pánov sme dovtedajší sortiment ešte viac zdokonalili. Našli sme aj renomovaného dodávateľa konopnej látky vysokej akosti. Dnes tak vyrábame kvalitné a na trhu jedinečné výrobky určené tak na voľný čas, ako aj elegantnejšie kusy oblečenia. Svoje výrobky podrobujeme aj dlhodobým testom kvality. Iné ako tie naše nohavice sme odvtedy na sebe nemali. Príjemným spestrením tohto obdobia rodenia sa novej značky bolo naše prvé fotenie v krásnom prostredí východoslovenskej prírody.

Happyhempy

Miková (okres Stropkov),

Happyhempy

U Romana na chalupe (Miková)

To sme už mali dostatok materiálu i sortimentu pre internetový predaj. Začiatkom roka 2015 uzrela svetlo sveta naša nová internetová stránka www.happyhempy.com. Narastajúci dopyt sme však mohli zvládať uspokojovať len ďalšími investíciami do modernejších výrobných technológií. Opäť ťažké obdobie nekonečného kolobehu práca – investície – produkcia – žiadny oddych.

Stálo to veľa námahy, odriekania a peňazí, ale výsledky sa pomaly dostavujú. Kvalitné konopné produkty a narastajúci počet spokojných zákazníkov. Medzitým sme z dôvodu nezmyselných slovenských zákonov pre mladé neprosperujúce firmy boli nútení zrušiť firmu na Slovensku a založiť si novú spoločnosť v Holandsku. Dnes máme kompletne zariadenú dielňu, v ktorej naplno a s vášňou tvoríme a aktuálne sa pripravujeme na fotenie našej ďalšej kolekcie.

Čo dodať na záver? Keď sa ohliadneme za uplynulými trinástimi rokmi, osudové stretnutie nás dalo dokopy a vďaka nemu sa zrodila perspektívna módna značka Happyhempy. Nič z toho by nebolo, ak by sme neverili predovšetkým sami sebe a neboli presvedčení o správnosti našich rozhodnutí. Pretože dobré rozhodnutia, dôvera v seba a svojich najbližších sú základom plnohodnotného života.

Ako povedal Henry Ford:

Keď veríte, že niečo dokážete, alebo naopak, veríte že to nedokážete, tak v oboch prípadoch máte pravdu.

Z vlastnej skúsenosti môžeme tieto slová len potvrdiť.

Jarka a Števo 🙂

Kontakt: http://www.happyhempy.com

Happyhempy Jarka a Stevo

 

Článok od nás ďalej prebrali tieto média:

Dobré noviny – Slovenské zákony ich prinútili zavrieť firmu. Dnes vyrábajú v Holandsku oblečenie, ktoré chráni planétu

 

StartItUp.sk – Slovenský pár na ceste svetom v karavane založil biznis, vďaka ktorému dnes žije slobodný život

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia