Monika Králiková: Už ako malé dievča ma zaujímala kultúra indiánov

 

Už ako malé dievča ma zaujímala kultúra indiánov a myslím, že nielen mňa. Veď kto by nechcel vedieť jazdiť na divokých fľakatých mustangoch, nosiť pierka vo vlasoch a perfektne strieľať z luku.

Indián už zo mňa asi nebude, no vyrástla som a z tohto detského sna som si odniesla niečo hodnotnejšie. Bohatý duchovný život indiánov a ich viera v druhý svet ma zaujímajú teraz, keď už nepovažujem bývanie v teepee za až také super. Chcela som si kúsok tohto duchovna priniesť domov, do svojho bytu, do svojej izby.

Odporúčame :  Patrik Rybnický: Mladých práca naozaj baví. Som toho dôkazom

Dočítala som sa o rôznych totemoch, soškách, ktoré chránia pred zlými duchmi, no taktiež o lapačoch snov. Sny majú v indiánskej kultúre veľký význam , sú považované za odkazy duchov z druhého sveta. Lapač je akoby sprostredkovateľom, pričom zlé sny zachytí v sieti a prvý ranný lúč slnka ich spáli.

Naopak, dobré sny skĺznu po pierkach k samotnému človeku. Slúži tiež ako amulet, ktorý chráni pred negatívnymi silami a energiou a možno ho nosiť aj pri sebe pre šťastie. Tieto informácie ma zaujali natoľko, aby som sa pokúsila takýto lapač vyrobiť vlastnoručne. Dnes je to už dva a pol roka a mojimi rukami prešlo viac ako 100 lapačov snov, ktoré našli miesto u ľudí, ktorí ich potrebovali, či už v aute, nad posteľou alebo zavesené len tak ako dekorácia.

Na výrobu sa snažím používať prírodné materiály – kruh, ktorý predstavuje vesmír a chráni kamienok uprostred (ktorý predstavuje človeka), vyrábam z vŕbových alebo iných prútov rastúcich pri riekach a vo vlhkom prostredí. Niť je bavlnená, pierka vlastnoručne nazbierané, prípadne jemnučko zafarbené podľa požiadavok. Nie je to pre mňa záťaž, práve naopak, relax a príjemne s hlavne užitočne strávený čas.

Teším sa z každého lapaču, ktorý nájde svoje miesto v novom príbytku a som hrdá, že moja práca je ohodnotená spokojnosťou a úsmevom, to je to najviac, čo si my, výrobcovia môžme priať.

Odporúčame :  StoneHouse - NÁŠ showroom - priestor pre VAŠE hande made výrobky

Kontakt – www.facebook.com/lapacesnovhandmade

Fotogaléria: 

indiansky lapac snov 1

indiansky lapac snov 2

indiansky lapac snov 3

indiansky lapac snov 4

indiansky lapac snov 5

indiansky lapac snov 6

autor: Monika Králiková

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia