Miriam Bajkai: Nie som umelec :-)

 

Ja nie som umelec. Z núdze cnosť??  Aj tak by sa dal nazvať príbeh mojej tvorby. Nemám vzdelanie príslušného smeru, ale vždy ma ťahalo k vyjadrovaniu pocitov a túžob prostredníctvom tvorby. Prelom a zrod nastal v čase, keď sa mi narodila dcérka. Mala som na 1 deň „dva rožky“ a žiadne peniaze a najčastejšie jedlo bola tekvica na všetky spôsoby. Dodnes ju milujem 🙂 Teraz sa usmievam, ale boli to neskutočné krušné časy. Povedala som si, „tak toto nikdy viac!“

Odporúčame :  Remeselníčka Miriam Bajkai, ktorá si splnila sen. Svoju tvorbu zvečnila v dvojjazyčnej knihe Čarovnica

Táto situácia ma prinútila konať. Našla som nejaké pohodené drievka, odrezky a domácim obyčajným nožíkom som začala vyrezávať. Priznám sa prvé tri – štyri kúsky neboli nič moc, ale doteraz visia na stenách alebo v poličke. Prvé veci, ktoré sa mi pozdávali, som odniesla do pár predajní, kde mi ich hneď zobrali a aj sa popredali. To bolo radosti, mohla som vyplatiť dlh na elektrike a nakúpiť to najsúrnejšie do domácnosti. Odvtedy už ubehla pekná kôpka času a moje zručnosti sa postupne vylepšovali. Samozrejme, že to nebola jednoduchá cesta a priznám sa, že kde tu aj slza vypadla. V tých chvíľach som vždy vytvárala anjelikov. Bola to ako tichá prosba… bože pomôž mi …

Dnes tvorím, vyrábam dielka, ktoré uspokojujú moju dušu a občas aj peňaženku 🙂 Nie je to každodenná potreba ľudí, je to len pocit, ktorý dáva ľuďom v ich príbytkoch „toto sa mi páči, na toto sa rád dívam“. Klamem… každodenná potreba ľudí je: CÍTIŤ SA DOBRE a ja sa snažím aj prostredníctvom svojej práce im ten pocit sprostredkovať.

Odporúčame :  Dajte svojmu podnikaniu krídla!

Z čoho tvorím ?

Tvorím z hliny dreva, cínu, minerálov a nebránim sa žiadnym materiálom, ktoré ma oslovia. Najradšej z drevín mám slivku a ringlotu. Farebnosť týchto drevín je úžasná, teplá, hladká a lákajúca po dotyku. Tí , čo občas režú slivky, určite potvrdia, že vôňa čerstvo rezaného slivkového dreva je nenapodobiteľná.

V poslednom čase mi učaroval aj kov- cín. Využívam staré pastierske techniky, neustálym skúšaním technikou: pokus – omyl, som si  vytvorila vlastný technologický postup pri tvorbe.

Kde môžete nájsť dielka?

Pred nedávnom som sa po dvojročnej prestávke znovu pustila do tvorby. Nadviazala som spoluprácu s predajnou galériou MAGIS ART, kde záujemcovia môžu nájsť niektoré moje diela naživo. Zároveň už mám dohodnutú spoluprácu s ďalšími predajnými galériami, ale nechcem predbiehať. Samozrejme, že moje vecičky si môžete obzrieť aj na mojej profesionálnej fb stránke – Miriam Bajkai, kde ich postupne pridávam a prezentujem.

Čo tvorím najradšej?

Anjelikovia. jednoznačne, je to nutnosť, ktorá mi dáva silu a pocit ochrany v tomto ťažkom a náročnom svete. Vždy u mňa kúsok pobudnú a potom si nájdu svojho človeka, nad ktorým budú držať ochrannú ruku.

Kde docestovali moje vecičky?

Za tých pár rokov čo tvorím, sa moje diela rozleteli do celého sveta. Našli si svojich majiteľov v Amerike, Kanade, Číne, ale aj v Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Slovensku. Vždy mám z toho veľkú radosť a teším sa, keď niektorá vecička, ktorú vytvorím pocestuje do cudzieho sveta a prinesie takú radosť inému, akú ja dávam do nej pri jej zrode.

Časť z mojej tvorby – viac nájdete na Miriam Bajkai

Miriam Bajkai remeslna a umelecka tvorba (1)

Miriam Bajkai remeslna a umelecka tvorba (2)

Miriam Bajkai remeslna a umelecka tvorba (3)

Miriam Bajkai remeslna a umelecka tvorba (4)

Miriam Bajkai remeslna a umelecka tvorba (5)

 

Autor: Miriam Bajkai

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia