Milan Krokavec: Včelárenie je pre mňa práca a koníček zároveň

 

Chovať včely som začal asi v roku 2005. Keďže nik z rodiny nevčeláril, začínal som úplne od nuly. Najskôr som sa pripravoval teoreticky –  v zime hlavne diskusiami na včelárskom fóre a potom neskôr na jar som sa zúčastnil 4-dňového kurzu včelárenia v Českej republike, keďže na Slovensku ešte nič také nebolo.

Okrem vedomostí som získal kopu nových priateľov – včelárov.    Nízkonadstavkové včelárenie na Slovensku bolo v tom čase ešte len v plienkach, ale videl som v ňom výhody a začal som chovať včely hneď v nízkonadstavkových tenkostenných úľoch so zasieťovaným dnom – aj keď ma starší včelári od toho odhovárali.

Odporúčame :  Vedeli ste, že .... najstaršia modrotlačová látka na Slovensku pochádza už z roku 1783?

Pôvodná úvaha bola vlastniť do 10 rodín. Počas prvých rokov som absolvoval každoročne niekoľko prednášok a školení, ktoré som ako predseda Pracovnej spoločnosti nadstavkových včelárov Slovenska aj organizoval.

Hneď ako sa začal vyučovať odbor Včelár-včelárka v SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici, som sa prihlásil na externé  štúdium a bol som medzi prvými absolventmi. V súčasnosti obhospodarujem cez 50 rodín a okrem produkcie medu a peľu – na ktoré  som oprávnený používať ochrannú známku „ Regionálny produkt GEMER – MALOHONT“, každoročne vytvorím niekoľko desiatok odložencov, do ktorých si sám odchovávam vlastné matky. Včelstvá odoberajú hlavne začínajúci včelári, ktorým viem pomôcť aj radou. Okrem toho spolu s OZ Gemerské grúne robíme prednášky pre záujemcov o včelárenie – v tom chceme ďalej pokračovať.

To je moja hlavná cesta a smerovanie – chov matiek a tvorba nových rodín. Je to síce náročné na čas, no keď začne mnou vychovaná matka klásť prvé vajíčka a včelstvo začne silnieť, to je nádherný pocit.

Veľkou oporou v mojich začiatkoch mi boli radou hlavne dvaja včelári – Anton Turčáni a Michal Vinc, za čo som im nesmierne vďačný. Michal mi raz povedal: „Milan, chov matiek a tvorba odložencov (pozn. Red: nových rodín ) je vysoká škola včelárenia“. A ja som rád, že som to zvládol. Aby včelárenie uživilo rodinu treba ísť do vyšších počtov rodín – niekoľko stoviek. Zatiaľ sa chcem držať na počte 50-60 včelích rodín.

Odporúčame :  Remeselníčka Miriam Bajkai, ktorá si splnila sen. Svoju tvorbu zvečnila v dvojjazyčnej knihe Čarovnica

Viackrát v roku sa zúčastňujem rôznych podujatí, či už pre deti, na školách alebo na jarmokoch a výstavách. Najväčšej obľube sa teší presklený úľ, kde deti ale i dospelí s veľkým záujmom obdivujú zblízka včely a ich kráľovnú.

Kontaktovať ma môžete tu:

Facebook: https://www.facebook.com/milan.krokavec

E-mail: milan@krokavec.sk

web: www.krokavec.sk

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (1)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (2)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (3)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (4)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (5)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (6)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek vcelarenie

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek vcelarenie

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (9)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (10)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (11)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (12)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (13)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (14)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (15)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (16)

Milan Krokavec chovanie vciel je moj konicek (17)

autor: Milan Krokavec

 

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia