Michal Žigo: Moja cesta k obuvníckemu remeslu začala už na strednej škole

 

Moja prvá cesta k obuvníckemu remeslu začala na strednej škole v Bratislave, kde som sa vyučil za umeleckého obuvníka pre scény – scénicku a krojovú obuv. Po škole som začal pracovať v Slovenskom národnom divadle SND ako obuvník. Tu som vyrábal obuv pre hercov do hier v divadle podľa návrhov výtvarníka. Ako roky ubiehali nadobudol som dostatočnú prax a zručnosť. Po čase sa zamestnali v SND aj moji budúci kolegovia Tibor Horváth a Boris Sarkózy.

Odporúčame :  Fotogaléria: Vladimír Kostelanský a jeho tvorba nožov a sekier. Pri jej prehliadnutí sa zamiluje každý chlap

Neskôr, ako sa otvorili možnosti k novým kvalitným materiálom  (kože zo zahraničia), sme sa spoločne zdokonalovali vo výrobe topánok do civilu – pre ľudí mimo divadla. Spojili sme svoje sily v záujme zachovania tohoto krásneho remesla. Prečo nedopriať aj bežným ľuďom luxus, pohodlnosť a kvalitu našich celo kožených ručne šitých topánok na mieru? A tak vznikla firma s názvom Barons.

Barons tabulka

Naša priorita je kvalita materiálov

S tým súvisí aj kvalitné ručné  prevedenie a spracovanie topánok, ktoré si u nás môžete dopriať. A to podstatné je spokojnosť zákazníka, ktorému všetko podriaďujeme. Od prvého kontaktu so zákazníkom, cez zhotovenie skúšobnej topánky (páru topánok), až po finálny výrobok sa všetko  konzultujte so zákazníkom. Ak sa zákazník rozhodne, že si dá ušiť takéto bespoke topánky, po príchode k nám na Michalskú 2 v Bratislave mu odoberieme miery nôh. Následne si zákazník vyberie model, o ktorý má záujem.

Zákazník môže priniesť aj svoje staré topánky, ktoré nosil veľmi rád alebo obrázok, ktoré by chcel a páčia sa mu alebo si ich navrhne sám. Poprípade mu odporučíme model, aký by ho vystihoval a k akej príležitosti by ich chcel nosiť. Ďalšia fáza spočíva v akom zhotovení spodnej časti (podrážky) majú byť vyrobené jeho vysnívané topánky. Prvý najbežnejší a cenovo dostupnejší spôsob je lepený.

Druhý, omnoho kvalitnejší je spôsob šitý

Od toho sa ďalej odvíja výber kože, z akej budú vyhotovené topánky. Pri tomto bode odporúčame kvalitu kože podľa spôsobu zhotovenia spodku. Pri lepených topánkach je štandardná záruka 2 roky, ale pri šitých spodkoch je záruka 15 rokov a pri určitých materiáloch a spôsobe šitia môže byť aj doživotná záruka. Po týchto bodoch sa určuje cena podľa náročnosti, použitej kože, vzoru, či spôsobe zhotovenia spodku. Cena záleží od všetkých faktorov a preto je veľmi individuálna.

Preto sú všetky topánky jedinečné a šité na mieru podľa želania zákazníka. Pokiaľ je všetko dohodnuté, prichádza na rad naša práca. V prvom rade je vyrobiť drevené kopyto na nohu podľa miery. Kopyto musí byť upravené tak, aby topánka sedela na nohe ako uliata – musí mať tvar, aký si zákazník prial. Vyrobíme skúšobný pár alebo kus topánky  (v závislosti od možných rozdielov nôh).

Zákazník príde na skúšku.  Pri skúške je možné robiť určité zmeny, no nie zásadné. Ak všetko sedí ako má a zákazník je spokojný, potom sa začne vyrábať finálny pár topánok z kože, ktorú si zákazník vybral. Potom už len treba počkať, kým zavoláme a pozveme na vyzdvihnutie hotového páru.

Odporúčame :  Kurz tkania kobercov na krosnách - prihláste sa a utkajte si svoj vlastný koberec

Toto je približný postup od prvého kontaktu až po finále …

Výroba trvá 4 až 8 týždňov alebo  na dohode a nutnosti v prípade napr. svadby je možné termín upraviť, aby sa to stihlo k danej príležitosti. No výroba šitých topánok obsahuje 50 až 70 hodín poctivej práce. Pri lepených je to približne polovica.

Všetky topánky vyrábame ručne.  Sú z prírodných materiálov, čiže celokožené bez umelín. Preto sú prispôsobivé a šetrné k našim nohám, ktoré máme iba jedny a nosia nás celý život. Doprajme im pohodlnosť doplnenú kvalitou, luxus a prestíž.

Základné tipy elegantných pánskych topánok

Oxfordky (alebo Balmoral) sú základom. Považujú sa za najformálnejšiu obuv k obleku a v čiernom prevedení sa hodia snáď na každú spoločenskú udalosť. Pôvod majú z Anglicka, kde vznikli niekedy koncom 19. storočia. Vyznačujú sa zarovnaným šnurovaním a typickým tvarom strihu vrchnej časti topánky.

Oxford
Oxfordky (alebo Balmoral)

Odporúčame :  Nesmrteľné kožené peňaženky od Martin Leather

Derby sú podľa väčšiny gentlemanov ako druhé v poradí topánok, ktoré by mali byť vo vašom šatníku. Nie sú až tak formálne ako Oxfordky a práve preto sa skôr nosia k neformálnemu casual oblečeniu. Vďaka svojmu otvorenému šnurovaniu pôsobia viac športovo, no aj tak sa stále hodia na biznis, či formálne udalosti (v čiernej farbe s tenšou koženou podrážkou). Pôvod majú vo vojenských topánkach, ktoré nosili vojaci pruského maršala Blüchera (kvôli čomu sa Derby nazývajú aj Bluchers).

Derby
Derby

Monkstrap sú topánky, ktoré sa vám buď páčia, alebo si ich nikdy neobujete. Názov im bol priradený podľa praciek na mníšskych sandáloch. Tento typ topánok sa dostal do popredia začiatkom 20. storočia a nosí sa na biznis stretnutia (čierne) a taktiež veľmi dobre sedí do elegantného neformálneho štýlu. Perfekcionisti radi ladia farbu praciek na Monkstrap topánkach s prackou na opasku.

Monk straps
Monkstrap

Slipper sú hádam najčastejšie nosená pánska obuv v letnom období aj v Bratislave. Dôvod je jednoduchý, tieto topánky sa na prelome 19. storočia nosili ako prezuvky do domácnosti, takže ich základnou vlastnosťou bola pohodlnosť, neskôr v 20-tych rokoch 19. storočia sa začali nosiť aj do spoločnosti. Mokasíny sú však neformálna obuv, aj keď sa Loafer v čiernej farbe dajú zladiť s oblekom.

Slippers
Slipper

Chelsea sú moja voľba pri topánkach nad členok! Vďaka elastickej časti na stene topánky sa ľahko obúvajú a vyzúvajú, priliehajú na nohu a na jeseň, či v zime to budú vaši najvernejší ochrancovia. Chelsea boli patentované v roku 1851 obuvníkom J. Sparkes-Hallom, ktorý tieto topánky vyrábal hlavne pre Britskú kráľovnú Viktóriu.

Chelsey
Chelsea

Brogue je pre laikov to bodkovanie na špičke a okrajoch jednotlivých vrstiev topánky. Brogue sa prvý krát použil niekedy okolo roku 1689

Brogue
Brogue

Lakovky môžu byť Oxfordky a tak isto aj Derby, používajú sa iba na večerné slávnosti (plesy, bály, divadlá, opery, atď.).

Lakovky
Lakovky

Prešli sme si základné najbežnejšie tipy topánok.
Ďalšie naše výrobky si môžete pozrieť na www.barons.sk
Ak vás to zaujalo a máte vysnívané topánky, môžete nás kontaktovať na telefónne čísla, ktoré nájdete na webe alebo na mail:baronsschoes@gmail.com

Fotogaléria:

ako sa sije rucne site kozena obuv barons shoes (1)

ako sa sije rucne site kozena obuv barons shoes (2)

rucne site kozena obuv od Barons shoes (1)

rucne site kozena obuv od Barons shoes (2)

rucne site kozena obuv od Barons shoes (3)

barons topanky

barons topanky 1

rucne site kozena obuv od Barons shoes (2)

rucne site kozena obuv od Barons shoes (4)

rucne site kozena obuv od Barons shoes (5)

rucne site kozena obuv od Barons shoes (6)

rucne site kozena obuv od Barons shoes (1)

autor: Michal Žigo

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia