Martina Rášši: Za týždeň som ušila 140 vankúšov. Bola to riadna makačka, to mi verte

 

Začalo to háčkovanou čiapkou, keď sa mi narodila dcéra. Bez náučných videí, bez literatúry som po 20-tich rokoch zobrala do ruky háčik a šlo to. Jedna, druhá … desiata. Prvá objednávka, druhá … a vlastne už ani neviem koľko ich bolo – jedným slovom, veľa.

Narodil sa syn a napriek tomu, že povinnosti pribúdali, moje hobby stále patrilo do môjho života

Prerástlo to do vášne, možno kúsok aj do posadnutosti a nakoniec aj do môjho zamestnania. Od roku 2013 sa snažím živiť mojím hobby, pod názvom Adaša. Nie, nie je to moje meno – ako si viacerí v Rožňave myslia. Je to slovné spojenie mien mojich skvelých detí – Adam a Saša. Otvorila som si obchodík s vlnami a látkami v domnení, že kde tu, keď nebudem mať čo robiť, budem šiť zvieratká a bábiky pre deti.

adasa vyroba rucne sitych vankusov 6

Už moje prvé Adašácke Vianoce som nestíhala šiť a po večeroch a nociach mi chodila pomáhať sestra

Bol to skvelý pocit. Moje vecičky sa páčili, slová uznania, pochvaly, objatia, ale i úsmevy na tvárach zákazníkov som si veľmi vážila a úprimne som sa z nich tešila. Ale ako to býva – úspech vystriedal pád a ja zničená a sklamaná som chcela skončiť. No, keďže mám tvrdú hlavu a pár zdravých rúk, tak, hoc cez úvery, som pokračovala ďalej.

Malá objednávka od skrátenia nohavíc sa vystriedala s väčšou do Brusellu, zašitie záplaty vystriedala objednávka darčekových sád pre zamestnancov pre veľký závod. Zásteru vymenil záves a ten sa obmenil s chňapkou. Moje vedomosti o šití sa posúvali a stále posúvajú ďalej a ďalej podľa náročnosti a prianí zákazníkov. Austrália, Amerika, Nemecko, Dánsko, Rakúsko, Ukrajina, Česká republika, Holansko, Anglicko, Čína.

O týchto krajinách viem, že aj tam je kúsok z Adaši. Niekde kúsok a niekde aj riadny kus môjho času, mojej radosti a dovolím si pokojne napísať aj môjho srdca. Bez toho sa to robiť nedá. Veď všetci vieme, že podnikať na Slovensku je zložité a ťažké. No skôr ako o každomesačných odvodoch a platenia nájmu by som rada spomenula najmä časovú náročnosť môjho remesla.

Odporúčame :  Od osudového stretnutia po udržateľnú módnu značku. Happyhempy

 

Teraz som sa zasekla. Veď ja ani neviem, čo robím

Neviem, ako to mám nazvať, lebo galantéria sa zmenila na krajčírsku a tvorivú dielňu a každému sadnutiu za šijací stroj predchádza plánovanie, kreslenie, kombinovanie farieb, meranie, navrhovanie kuchýň, obývačiek, spální. Uvažovanie a technické kombinácie pri výrobe kostýmov a parochní, ale aj výber farbičiek, kvietkov, vystrihovanie interaktívnych kníh, strihanie, lepenie…..

rucne sity prehoz na postel  adasa vyroba rucne sitych vankusov 5

Áno, toto všetko robím a toto všetko sa bez srdca robiť nedá. Teraz mi tak v hlave prebehli spomienky na tie noci, keď som po záverečnej doma spravila všetko potrebné, venovala sa samozrejme deťom, uložila ich spať a opäť som šla na noc do práce, lebo každá zákazka je výzva, každý nový výrobok je moja radosť. Nie je to jednoduché, ale je fajn robiť to čo ma baví, to čo ma napĺňa a chodiť domov s práce s tým, že nie som unavená.

A nové nápady stále prichádzajú a ja chcem ešte toho tak veľmi veľa spraviť a stihnúť. Chcem pokračovať v kurzoch, ktoré som rozbehla.

adasa vyroba rucne sitych vankusov 2

Mám v pláne vyrábať strihové predlohy pre vás, chcem opäť podporiť spolu s vami dobrú vec a darovať novorodeneckému oddeleniu niečo zaujímavé (v minulosti to boli háčkované čiapky), chcem aj naďalej darovať darčeky pre miestne divadlo, kde ich rozdáva Mikuláš, chcem z malého obchodíka vybudovať bytové štúdio na bytové textílie jedinečného druhu. A samozrejme, že aj naďalej chcem šíriť značku Adaša po Slovensku na mojich obľúbených jarmokoch.

adasa vyroba rucne sitych vankusov 4

Každý z nich je jedinečný a svojský. Každý z nich mi dodá novú silu pokračovať ďalej, lebo reakcie okoloidúcich a zákazníkov sú úžasné. Malí či veľkí sa zamyslia, alebo zasmejú na mojich originálnych vankúšoch, ktoré sú na výrobu síce náročné, ale jedinečné svojho druhu a s ktorými lámem časové rekordy – 140 kusov za 1 týždeň.

No nedá sa nemať z toho radosť. 😉

Moje výrobky si môžete pozrieť alebo aj objednať na : www.adasa.sk

adasa vyroba rucne sitych vankusov 1

adasa vyroba rucne sitych vankusov 7

adasa vyroba rucne sitych vankusov 8

adasa vyroba rucne sitych vankusov 9

adasa vyroba rucne sitych vankusov 10

 

autor: Martina Rášši

 

Článok od nás ďalej prebrali tieto média:

Dobré noviny.skMartina si nemohlan’jasť prácu, a tak zaklopala na dvere primárovi pôrodnice. Keď si vypočuk jej nápad, bol nadšením bez seba

Najky.sk – Hobby sa stalo jej zamestnaním. Teraz je táto šikovná Slovenka známa po celom svete

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia