Martina Kertesová Chorvátová: Za rok som ušila 120 krojov. Rodičia chceli zo mňa účtovníčku

 

„Čím chceš byť?“ – „módnou návrhárkou.“ – „Ale to nie je poriadne remeslo.“  Povedali naši, keď som bola v piatom ročníku ZŠ v roku 1987 a mala som zapísať na hárok svoje budúce povolanie.

Ani druhý pokus, po jednotkách na maturitnom vysvedčení obchodu a podnikania – ísť študovať na TU KE dizajn, mi nevyšiel. „Ponúkli Ti z úradu práce miesto v redakcii košického denníka, plat vyšší ako ja v potravinách, neblázni, načo ti je vysoká škola.“

Odporúčame :  Martina Rášši: Za týždeň som ušila 140 vankúšov. Bola to riadna makačka, to mi verte

Nie, nechcem smútiť, ani vyčítať rodičom, že mi čosi nevyšlo. Ďakujem za každý jeden deň, za každú jednu skúsenosť.

5 rokov pisárka v novinách, 12 rokov zapisovateľka na súde. Bilancia: 5 synov, 2poschodový dom, 44 árová záhrada

Martina Kertesova Chorvatova: Za rok som usila 120 krojov 5

Šiť som sa naučila ešte na základnej škole, keď som ako každá baba v tej dobe, prerábala si mamkine staré šaty, aby boli nositeľné a trendy. Neskôr som otravovala moju švagrinú, vyučenú krajčírku. Lebo mať strih v burde je síce pekné, ale keď nerozumiete pojmom typu: „prilož ľavú podsádku na pravý prieramok“ tak je vám to na nič.

Ušila som xy kostýmov, šiat, nohavíc, sukní, periniek, atď. Bola som však viac mama na plný úväzok, a tak šitie muselo ísť na čas bokom. Občas sa naša kuchyňa, obývačka skrášlila novým závesom, obrusom, vankúšmi – zladených podľa ročného obdobia.

Martina Kertesova Chorvatova: Za rok som usila 120 krojov 15

Martina Kertesova Chorvatova: rucne site patchworkove deky3

Keď sa mi narodil piaty syn, jediný v letnom období – v auguste, ušila som prvú patchwork deku

Všetky deti vyrastali v kočíku, či pršalo, snežilo, fúkalo. Pochválila som sa svojim priateľkám fotkami. Za ochkaním nasledovala prvá objednávka. „Prosím ťa, sesternica bude mať bábätko, nebudem kupovať niečo z obchodu a podporovať zahraničný trh, ušiješ mi deku?“ Ušila som druhú, celkom inú. Ale mojim koníčkom okrem šitia bolo aj maľovanie. Namaľovala som tričko. Pri prvej príležitosti to bol vhodný darček. Inokedy som ušila zásteru, obal na knihu, vankúš, bábiku i Pejka… Prestala som kupovať plastové hračky, sadrové sošky a kvetináče so živými kvetmi – darčeky pre moju rodinu, známych sa začali vyrábať v našej kuchyni.

Martina Kertesova Chorvatova: Za rok som usila 120 krojov 12

Nastala drobná stagnácia objednávok

Známa mi jedného dňa (bez môjho pričinenia) –„ nemáš niečo vyrobené, aby som to ponúkla kolegyniam na škole?“ A tak som vyrobila zo všetkého kus. Asi o týždeň mi volá, uprostred vyplievania jahôd: „máš papier? Píš si.“

Reku, zapamätám si. „Nezapamätáš.“ Poslušne som vyšla hore, vzala á štvorku, pero …

  1. deka jednoposteľ 140×200 – zeleno, žlto, modro biela kombinácia
  2. deka jednoposteľ 140 x 200 – bielo červená kombinácia
  3. deka jednoposteľ 140 x 200 hnedo béžovo biela kombinácia… a ďalšie 4 deky, ďalších 7 tričiek, ďalších 10 levanduľových xxl srdiečok, obalov na knihu, záster…

Zložila som telefón, aj svoje telo do kresla … Tá ženská sa zbláznila. Mám tri malé deti, žiadnu hotovosť na nákup materiálu.  Nemám ani nite!

V ten večer mi napísala jedna pani na Facebooku – pridala som si ju medzi priateľov, pretože mi je silnou inšpiráciou. Dokáže dať veciam druhú šancu a svoj domov tak pretvorila na oázu pokoja a romantiky. „Martinka, Ty šiješ, mám tu jednu škatuľu nití, ja ich už nevyužijem, nechceš, pošlem Ti ich?“ Skoro som odpadla.. Tie nite sú kvalitné, hotové bohatstvo a ešte stále s nimi šijem.

Manželia sú na to, aby sa podporovali

Povzbudil ma v ten deň  i manžel. Slovom, aj hotovosťou na nákup prvej deky. Ušila som ju, vzal ju do svojej predajne (s modelárskym tovarom), pretože blízko nej je tá „škola“, odkiaľ si učiteľky odomňa poobjednávali. Známa prišla pre deku, zaplatila. Mohla som vrátiť manželovi do kasy, aj nakúpiť materiál na deku č. 2. Jedna deka, jedno tričko prišli vždy do predajne, známa priniesla peniaze, vzala deku, pomaľované tričko.

Martina Kertesova Chorvatova: rucne site patchworkove deky1

Opäť sa mohol nakúpiť materiál na ďalšiu deku, rozšíriť paleta kvalitných farieb na textil…  Z tretej deky už zvýšilo na plienky pre tri deti. Zo štvrtej na sandálky. Bola som šťastná. Odovzdala som všetky objednávky v priebehu 1 mesiaca. Na konci sa nesmelo pýtam: „Viki, aké sú ohlasy, nič nevravíš? Netreba niečo prerobiť, opraviť, doplniť?“ – „Tina, vždy, keď som priniesla deku, tričko od teba a rozložila to v zborovni, nezmohli sa na slovo, len úžasom ochkali, jajkali.. Úplne si sa trafila farebne do vkusu aj interiéru každej z nich.“

Každý nový výrobok sa nafotil, pridal na sociálnu sieť, poslal emailom mojim kolegyniam, priateľom, známym. Slová chvály sa striedali s objednávkami. Odvtedy sa to nezastavilo.

Až sa blížil čas ukončenia RD (rodičovskej dovolenky), u mňa trvala reťazovo 7 rokov. Veľmi ťažké rozhodovanie to bolo. Nastúpiť na súd? Zostať doma? Budú objednávky ešte? Čo ak nie?

Nastúpila som. Na skúšku. Mala som svoje stále zákazníčky, aj tie nové, z odporúčania. Doma prváčik, škôlkari. Mala som budíček o 4:30 hod. V práci fajront o 14:30 hod. Zmohla som sa len na napísanie úloh, a hlava padala zo záklonu. Veľmi mi pomáhali starší synovia, manžel. Prebrali za mňa domácnosť a všetko, čo nemusela urobiť mama. Zákazky, čo som sľúbila, posunula som susede, inak by sa nedodržal termín (vianočných darčekov). Vydržala som 3 mesiace a rozhodla som sa znovu. Definitívne. Dávam výpoveď.

Založila som s.r.o

Nie je to BOOM obchodné meno, tak prečo Predajnička? Pretože od mala som sa rada hrala na obchod Predajnička je síce len virtuálny obchod, ale snívam aj o naozajstnom obchodíku. Najlepšie v malej dreveničke. S muškátmi v oknách a záclonkami s madeirou. Kde si môžete vybrať rôzne darčeky, drobnôstky na obdarovanie najbližších.

Predajnička oficiálne funguje rok. Stále nemá nič „skladom“ a všetky vecičky, ktoré sa tu kedy vyrobili, boli vyrobené na objednávku. Svoje nové nápady realizovať nestíham. Môj pracovný deň začína vyprevadením muža a detí. A začína sa strihať, maľovať, zošívať, merať,… až kým sa nevrátia. Potom som zas mama. Ak treba, (a to takmer vždy – prosím, máme svadbu, prosím, máme krstiny, prosím, mamke na narodeniny) – pokračujem opäť, keď deti zaspia.

Martina Kertesova Chorvatova: Za rok som usila 120 krojov 11

Martina Kertesova Chorvatova: Za rok som usila 120 krojov 20

Martina Kertesova Chorvatova: Za rok som usila 120 krojov 18

Za rok to bolo 120 krojov. (nie tých pravých regionálnych, len folkových odevov. Pre deti , aj dámy).

Leto patrí mojej rodine 🙂 veď som vždy v prvom rade mama.

Ďakujem, že ste to vydržali dočítať 🙂

Ďakujem Bohu, za talent. Sama sa občas čudujem, čo za nádhera vyšla spod mojich rúk. A to vážne.

S láskou Tinka

Kontakt:

Facebook: https://www.facebook.com/predajnickauTinky/

SASHE: https://www.sashe.sk/predajnicka

 

Chcem si pozrieť tvorbu

Fotogaléria tvorby:

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

 

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia