Marko Savkovič: Remeselná tvorba je hlavne o pocitoch, treba sa ju naučiť vnímať

 

Marko Savkovič: Pochádzam priamo zo Žiliny. Od detstva som mal vzťah k drevu, a keďže som vedel dobre kresliť a nechýbala mi predstavivosť a fantázia, šiel som skúsiť šťastie na Strednú umeleckú školu v Žiline, kde som aj vyštudoval odbor umelecko-remeselné spracovanie dreva.

Kto alebo čo Vás viedlo k drevorezbe a ako dlho sa tomu už venujete?

Samotnej rezbárskej činnosti sa venujem mimo školy už takmer 8 rokov, no stále sa nepovažujem za majstra. Rezbárstvo nie je len výsledný produkt. Je to vnímanie materiálu, umenie porozumieť si s ním a často rešpektovať jeho tvar. Pre mňa je tvorba hlavne o pocitoch. Je potrebné naučiť sa vnímať, často znášať kritiku a slová chvály treba prijímať s pokorou.

Spája sa Vaše štúdium v minulosti s Vašou tvorbou? Alebo ste študovali iné odvetvie?

Ako som už spomenul, študoval som na Strednej umeleckej škole v Žiline, kde som aj vyštudoval odbor umelecko-remeselné spracovanie dreva. Bola to dobrá škola a skvelý štart na cestu rezbárstvom. Na škole som študoval 4 roky. Po škole sa moja cesta od rezbárstva vzdialila, ale len na malý okamih. Čoskoro som zas zavítal do dielničky a vrátil sa k drevu.

Odporúčame :  Vypočítajte si cenu svojho výrobku. Prehladná tabuľka na stiahnutie, iba vložíte svoje údaje

Čo Vás inšpiruje pri výrobe takýchto doslova umeleckých diel? Či sa držíte iba predstáv zákazníka?

Mojou veľkou inšpiráciou v tvorbe je príroda, často moja priateľka. Dá sa povedať, že ona je moja Múza… Taktiež vyštudovala umeleckú školu, takže jej názor rešpektujem, i keď občas je opačný, než ten môj. Rovnako jej učarilo drevo, ako aj iné prírodné materiály, ako trebárs parožie. Takže ona sa venuje tomu a spoločne sa dopĺňame. Samozrejme, často stvárňujeme aj predstavy samotného zákazníka. Pri realizácii sa nebránim akejkoľvek tematike.

Mám rád dokonca lesnícku a poľnohospodársku tematiku, o čom svedčia desiatky reliéfnych rezieb tejto techniky. Venujem sa prakticky každému odvetviu rezbárstva. Neodmietol som dosiaľ žiadnu prácu, či už šlo o miniatúry, alebo veľké sochy. Keď som mal 18 rokov, s priateľom a vtedajším spolužiakom sme vytvorili dosiaľ moje najväčšie dielo. Bola to socha Márie Magdalény. Veľká skúška, no zvládli sme to ako vtedy ešte chlapci..

Mali ste možnosť už svoje výrobky prezentovať aj v zahraničí, prípadne ste pre niekoho za hranicami Slovenska už niečo vyrábali?

Rezby zhotovujem predovšetkým tuzemským zákazníkom, no niektoré práce putovali aj za hranice štátu. Maďarsko, Nórsko, Anglicko, USA a samozrejme, Česká republika.

V dnešnej dobe vzrástol dopyt po ručnej práci, zaznamenali ste väčší záujem o vaše diela?

Samozrejme, zaznamenal som nárast záujmu o ručnú prácu. S tým je spojený priamo úmerne aj nárast umelcov, ktorí majú viac reči, ako kvalitnej práce, avšak je dobré, že zákazník si vie dnes už vybrať to najlepšie. 

Určite záleží od náročnosti daného diela, ale koľko približne Vám trvá hodín/dní vyrobiť jedno dielo?

Čas strávený nad prácou je individuálny. Často ho ani sám neviem, pretože ráno prídem do dielničky a odchádzam neskoro večer…Takže, strácam pojem o čase. Tvorba vás pohltí a nevnímate okolie. Len si uberáte materiál a hráte sa s ním …

Odporúčame :  Nemci natočili krátke video, kde vtipne a jednoducho poukázali na dôležitosť remesla

Aké pomôcky a materiály používate pri svojej tvorbe?

Pri výrobe používam predovšetkým dláta. Tie sú najlepšou voľbou pri spracovaní dreva. Jemnosť rezu ničím nenapodobníte. Samozrejme, pri sochách rôzne frézy a motorové píly. Rezby do parožia sa zas robia mikrobrúskami. Na trhu je široká škála, takže je si z čoho vyberať.

Takže asi toľko k mojej rezbe … Srdečne Vám ďakujem za rozhovor. 

 

Kontakt na autora Marko Savkovič – www.facebook.com/marko.savkovic

 

Pozrite si fotogalériu:

 

foto: archvív Marko Savkovič

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2018 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia

Pridaj komentár