Lucia Dovalová: Môj modrotlačový príbeh. Prečítajte si postup výroby
Veľmi rada by som Vám predstavila moju kolekciu pláteniek. Možno vyzerajú pre Vás obyčajne, modro-bielo … ? Nie je to celkom tak. Sú výnimočné a výnimočnými ich robí práve tá modro-biela farba.
Ale poďme pekne po poriadku …
Určite ste už počuli o modrotlači. Aj ja, a dávno. No vtedy som ešte netušila, že raz … a predsalen som sa začala s tou myšlienkou pohrávať.
Cesta to nebola jednoduchá, opýtajte sa ktoréhokoľvek modrotlačiara . Teda možno v skutočnosti vám aj tak nič nepovie, každý si totiž “stráži” to svoje modrotlačiarske tajomstvo. A tak som si poradila sama, ako tomu býva v podobných prípadoch, možno to poznáte i vy na vlastnej koži. Ako? Dozviete sa nižšie.
Najskôr vznikol pap – nie podľa starých receptov, tie totiž obsahujú aj nebezpečné chemikálie. Takže svojim spôsobom originálny a aj s niektorými vlastnými vysyntetizovanými potrebnými chemikáliami.
Pap som musela variť, aby zhustol.
Keď pap nadobudol správnu konzistenciu, naniesla som ju na biele plátenko
Kedysi sa vzor nanášal akousi pečiatkou, drevenou či kovovou matricou – preto ten názov – modrotlač. Na látke sa opakoval, až kým nebola pokrytá celá. Ja som k tomu pristúpila ináč, tak svojsky – rezervu nanášam štetcom, to znamená, že zmesou vzor na plátno maľujem. Takýmto spôsobom by už v dnešnej dobe nemalo zrejme zmysel vytvárať celé metre látky. Veď už aj matrica sa používa zriedka, všetko “valcuje” sieťotlač – rýchlejšia a efektívnejšia. Predsa však ten môj spôsob, dovolím si poznamenať, je výnimočný a robím to práve takto veľmi rada. Takže každý obrázok je maľovaný ručne štetcom.
Keď nanesený pap na plátenku dobre vyschne
Príde na rad farbenie v indigu, respektíve v zmesi indiga, ktorá sa nazýva tiež kypa. Ale odkiaľ vziať pravé prírodné indigo, aby bol proces originálny a tradičný? V našej blízkosti nič také nezoženiete, žiaľ. Pátranie na nete ma doviedlo až do Ameriky k pravému indigu z fariem v Indii. Maličkosť – pár gramov za veľa peňazí… ale čo by človek nedal za svoj sen 🙂
Z indiga a iných potrebných chemikálií som namiešala kypu a nechala ju zrieť
Keď zmes dozrela, nevyzerala vábne a už vôbec nie modro, ale prišiel čas biele plátenká pomaľované zelenkastou zmesou do nej ponoriť.
Nevedela som sa dočkať, kedy ponorím prvý vzor a ako to vlastne dopadne
Prvýkrát v živote bez rád a odporúčaní. Po chvíľke máčania je samozrejmé, že plátenko stále nie je krásne modré. V tom spočíva princíp farbenia v indigu – po vytiahnutí je plátenko žlté, pomaly prechádza cez farbu zelenú až na modrú – je to reakcia prebiehajúca na vzduchu, za prítomnosti kyslíka, preto je potrebné chvíľku čakať.
Aby plátenká dosiahli sýtomodrú farbu, namáčanie v indigu sa musí niekoľkokrát opakovať
Po nafarební v zmesi indiga a usušení plátenko stále vôbec nevyzerá pekne – vzor čiastočne vystupuje na povrch a je viditeľný, ale nie biely.
Preto je potrebné plátenko vyprať v kyslom roztoku, ktorý si musím správne nariediť.
Plátenko ponáram celé do pripraveného kyslého roztoku.
Už po pár sekundách je možné pozorovať objavovanie sa bieleho vzoru
Kyselina odstráni rezervu či pap zo vzoru na látke a tak sa odkryje pôvodné biele plátno, ktoré bolo počas farbenia v indigu prekryté práve touto rezervou.
Kyselinu musímje potrebné z látky vyprať v prúde čistej vody až do neutrálna
Počas vypierania sa z plátenka odstráni aj prebytočné indigo.
No a po vysušení a vyžehlení je plátenko pripravené na použitie.
A proces modrotlače je zavŕšený
Takto samostatne vzniká každé jedno moje plátenko – skutočné, poctivé modrotlačové.
A motívy mojich malieb? Naša ľudová tradícia je plná inšpirácií. A všetky ľudové motívy, ako učím moje deti v škole na výtvarnej, vychádzajú z prírody – kvetinky, lístky, rôzne plody a zvieratká, len ich treba správne skombinovať a doplniť 🙂
Moje plátenká sú malých rozmerov, ale ich využitie môže byť veľké … tu nech zapracuje kľudne fantázia 🙂
Kontakt na výrobcu: Ing. Lucia Dovalová, mail: dovalova.lucka@gmail.com
Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.
Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom i Vy.
Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk
© 2018 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU
Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.