Juraj Adamjak: Hoci ma život krúti, chcem ešte ďalej rásť

 

Juraj Adamjak je umelecký tokár a venuje sa výrobe drevených pramisiek z masívu s pôvodnou kôrou stromu. Misky sú prírodne vyfarbené väcšinou z ovocného dreva, ktoré má zaujímavú štruktúru. Okrem misiek nájdeme v jeho ponuke aj vázy, svietniky, stojany, či iné úžitkové predmety do interiéru.

Juraj Adamjak pochádza z mnohopočetnej rodiny, kde remeslo malo rodinnú tradíciu. Jeho otec sa venoval kožušníctvu, no Juraj sa pustil do práce s drevom, ktorému sa pred 30 rokmi vyučil v neďalekej Spišskej Belej v umeleckom družstve.

Tokárstvo patrí k najstaršej tradičnej činnosti obyvateľov Podtatria. Samo o sebe je dosť namáhavé. Je založené na ručnom opracovávaní nožom – tokárskym dlátom v ruke do točiaceho dreva na točovke – tokárni. Drevo, ktoré je obrábané v tokárni, je uchytené najčastejšie v skľučovadle, ktoré sa opracováva postupným odoberaním vrstiev z vonkajších a vnútorných plôch dreva. Touto činnosťou je možné drevo “upraviť” do rôznych konečných tvarov podľa predstáv.

juraj adamjak umelecky tokar

Už pár rokov sa snažím pozdvihnúť pôvodné remeslo, prispôsobiť ho dnešným trendom. Prirodzený charakter materiálu spôsobuje, že každá nádoba má individuálny a neopakovateľný tvar. Každá je originál, do ktorého vkladám svoj autorský nápad, svoje duševné vlastníctvo, aby bolo vidieť to, čo je na prírode nezameniteľné, čo nedokáže vyrobiť žiadny robotický sústruh, či kopírka..

Preto je aj mojím dôvodom vyzbierať finančnú sumu, za ktorú si budem môcť dovoliť kúpiť modernejšie nástroje, najmä kvalitnejšie. Mám 55 rokov a robím stále s náradím z mladosti. Moje remeslo sa veľmi dynamicky rozvíja. Volá sa dnes umelecké sústruženie dreva.

Ak by som mal lepšie podmienky a vybavenie dielne rád by som učil aj iných záujemcov na worshopoch, či víkendových kurzoch, ale liečba môjho syna od narodenia 14 x krát operovaného pohltila a hltá mnoho financií. Teraz ako 15.ročný stráca už celkom zrak. Starostlivosť o neho nám neumožňuje propagovať moju prácu –  vycestovať dlhšie, alebo do zahraničia, lebo manželka je tiež ZŤP. A aj u mňa sa objavujú zdravotné problémy s krčnou chrbticou.

Hoci ma život krúti, chcem ešte ďalej rásť aj kvôli nevidiacemu synovi, aby jeho život a tiež mojej rodiny bol plnohodnotný a ja som mohol pracovať aj naďalej, kým vládzem.

Chcem podporiť Juraja Adamjaka

Celý článok dočítate tu: https://silverstartup.sk/sk/projekt/nie-je-miska-ako-miska-1/

Tokárstvo – krátky Jurajov príbeh

 

Fotogaléria prác:

 

Chcem podporiť Juraja Adamjaka

 

Kontakt na Juraja Adamjaka – http://www.drevene-misky.eu

Článok vznikol za spolupráci s portálom https://silverstartup.sk, ktorý podporuje projekty zručných ľudí.

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2016 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia