História pravnianskej výšivky

 

Pravnianska výšivka má pôvod v Taliansku, odkiaľ sa k nám dostala prostredníctvom dobových vzorníkov. Spočiatku bola súčasťou šľachtického odevu.

Zľudovela koncom 18.storočia v okolí Nitrianskeho Pravna a stala sa ozdobou ľudového obradového odevu. Vyšívali sa ňou čepce, oplecká ale najmä obradové šatky. Základnou kompozíciou je rozvinutá kytica vyrastajúca z vázy alebo srdca. Typické prvky sú tulipán, granátové jablko, klinček, vtáčik a dlhý lístok. Vyšívala sa plochým šikmým stehom najmä hodvábom na bielom plátne.Technicky náročnejšie sú výplne jednotlivých motívov vytvorené technikou prelamovania-gatry.

Odporúčame :  Rezbárstvo

Vyšívaná sieť je starobylá technika, ktorou sa zrejme vytvárali prvé čipky. Technika siete je známa už v staroveku. Robili sa ňou rybárske siete. Sieť sa tvorí z jednej nite pomocou špeciálnej ihly. Táto technika sa dodnes nezmenila.Naša pravňanská sieť je vytvorená z bavlnenej nite a vyšívaná rôznymi výplňami, ktoré tvoria vzor. Keďže sa u nás nerobila paličkovaná čipka, táto sieť nahrádzala čipku na sviatočnom ľudovom odeve. Dokonca kopírovala vzory baníckej čipky. Technikou siete sa robili aj bytové textílie-záclony, obrusy a vankúše.

pravnianska siet 1

autor: Rastislav Haronik

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

 

Vyjadri svoj názor

x diskusia