FESTIVAL ZABUDNUTÝCH REMESIEL 2015 časť.1

 

V Uhorsku sa píše rok 1296, čo spadá do obdobia vlády Karola III. Kráľovstvom sa šíria klebety o tom, že vtedajší bratislavský župan, Matúš Čák, má s panovníkom isté nezhody. Navyše sa v dedine objavila tajomná nevyliečiteľná choroba, s ktorou si vie poradiť len jedna žena. A tak sa začínajú šíriť povery. Bosorka. Čarodejnica. Stredoveké šperky, jedlo, rituály aj povery. Na toto všetko mohli návštevníci Festivalu zabudnutých remesiel naraziť hneď, ako prekročili areál hradu Červený Kameň.

Po minuloročnej, akejsi testovacej premiére celkom nového konceptu stredovekého festivalu, ktorý má byť primárne zameraný na čo najvernejšiu prezentáciu stredovekých remesiel, sa v dňoch 4. a 5. júla 2015 uskutočnil druhý ročník. Stredovek, ako epocha historického vývoja Európy, sa datuje do obdobia zániku Západorímskej ríše v roku 476 a končí sa okolo roku 1500.

Odporúčame :  Festival zabudnutých remesiel 2016 - Hrad Červený Kameň 2. – 3. júla

Povráva sa, že stredovek je obdobím temna, v ktorom bol človek odsúdený na záhubu a, v prípade úplného nezasvätenia života Bohu, odsúdený na večné zatratenie a nekonečné putovanie zmľandračenej duše podsvetím. Ale je to naozaj tak? My, nadšenci histórie, najmä tej stredovekej, rekonštruujeme medieválny život obyčajného človeka – remeselníka z druhej polovice 14. storočia. A veru, musíme povedať, že aj keď vtedajší život bol priam neľahký a plný ťažkej driny, ľudia sa vedeli tešiť z maličkostí a boli si navzájom veľmi blízki.

Kto sú stredovekí nadšenci z Občianskeho združenia Schatmansdorf Častá?

Povráva sa, že o tom, kde sa mal hrad postaviť, sa radilo dvanásť mudrcov. Jedenásť z nich navrhlo, že sa má stavať na kopci zvanom Kukla, ležiaci oproti tomu, kde hrad stojí dnes. Dvanásty, najmladší mudrc spomedzi ostatných, tvrdil, nech sa hrad postaví predsa len na oprotivnom kopci, pretože na vlastné oči videl, ako sa na Kukle schádzajú duchovia, ktorých stavebný ruch rozhnevá. Starci mladému ani zbla neverili a väčšina z nich rozhodla, že sa predsa začne s výstavbou na Kukle.

Na druhý deň postavili stavbári väčšinu základov veľkolepého hradu. No čo sa nestalo. V noci, keď sa všetci po ťažkej práci uložili na zaslúžený odpočinok, čarovné bytosti – víly preniesli všetok materiál i spolu so základmi na oprotivný kopec. A takto sa to udialo trikrát po sebe, až nakoniec starešina dala za pravdu mladému mudrcovi a pokračovalo sa vo výstavbe tam, kde hrad stojí dodnes.

No neznie to lákavo? My sa nechávame týmito legendami, okorenenými o stredoveku, ktorý je nám vlastný, s pridaním dávky fantázie z vínnej pivničky, neochvejne strhnúť už piaty rok, a fanúšikom divadla v divadle, tzv. LARP-u, ponúkame originálny príbeh v originálnom hernom prostredí, nachádzajúcom sa priamo v lesoch neďaleko hradu.

Odporúčame :  Festival vína a tradičných remesiel v Martine - 17.septembra 2016

LARP je akési improvizované divadlo, v ktorom sú všetci hráči hercami vžívajúci sa plnými dúškami do svojej role. Vývoj príbehu, ktorý je zasadený do reálií Kráľovstva vína, je tak daný rozhodnutiami samotných hráčov a ani my, organizátori, nikdy presne nevieme, ako sa situácia vyvinie. A čo by taký hraničiar či obyčajný krčmový povaľač neurobil pre pár drobných, či nebodaj pre záchranu vlastnej kože?

Pokračovanie v článku – Festival zabudnutých remesiel 2015  časť 2.

Pokračovanie v článku – Festival zabudnutých remesiel 2015  časť 3.

LARP Kráľovstvo vína

pokračovanie k článku:

Autorka: Zdenka Schwarzová

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia

Pridaj komentár