FESTIVAL ZABUDNUTÝCH REMESIEL 2015 časť.2

 

Čo sa na hrade Červený Kameň dialo v období stredoveku? 

Podľa tradície bol hrad postavený v rokoch 1230 – 1240 českou kráľovnou Konštanciou, dcérou uhorského kráľa Bela III., avšak nie sú na to žiadne hodnoverné doklady. S najväčšou pravdepodobnosťou bol hrad Červený Kameň postavený po tatárskom vpáde v rámci enormného záujmu o stavbu kamenných hradov v Uhorskom kráľovstve.

V prameňoch hrad vystopujeme pod názvami Rotenstein, maďarským Vereskew či sa začína používať aj nové označenie Bibersburg (akákoľvek podobnosť s tínedžerským popovým spevákom je čisto náhodná). Čo je však zaujímavé, hrad sa tiež označuje ako Tyburtzpurch, čo by mohlo dokladovať osobu zakladateľa hradu (Tiburtsburg ako Tiburciov hrad). Prvá listinná zmienka o hrade a o okolitých dedinách z roku 1296 totižto deklaruje ako majiteľov Červenokamenského panstva Petra a Tomáša, synov comesa Tiburcia Malého, a teda zakladateľom hradu mohol byť sám Tiburcius, podľa ktorého mohol hrad niesť aj svoj názov.

Odporúčame :  Kurz tkania kobercov na krosnách - prihláste sa a utkajte si svoj vlastný koberec

Hrad bol v správe Tiburciusov až dovtedy, pokiaľ v roku 1296 nebol Tomáš obvinený z nactiutŕhania, z ktorého bol následne aj odsúdený, na istom comesovi Dominikovi. Za to prišiel o polovicu svojho panstva, ktorú získal krajinský podsudca Martin. Avšak ten okamžite vysúdenú polovicu predal za 200 hrivien a brnenie Matúšovi Čákovi. Do sporu s comesom Dominikom sa zaplietol aj druhý syn Tiburcia, Peter, ktorý mal okrem straty druhej polovice prísť aj o všetky šľachtické výsady a na čelo mu mal byť vypálený znak hanby. A tak Matúš Čák získal aj druhú polovicu hradu. Do jeho smrti (v roku 1321) nemáme o hrade žiadne písomné doklady.

Spojenie histórie a fantázie pretavené do festivalu

Nie je náhoda, že prvky histórie a prvky fantázie sa v našom ponímaní spriadajú v jedno, ako sa vlna na kolovrate upradie v niť. Koncepcia Festivalu zabudnutých remesiel vo svojej podstate spája, možno na prvý pohľad pre bežného diváka nespojiteľné, a to prvky histórie a fantázie. Vyše sto účinkujúcich z rôznych skupín venujúcich sa rekonštrukcii obdobia stredoveku – Kompánia trnavských žoldnierov, Festum Aeternum, Fratres Armati, Dvor Anjou, Argyll, Rád svätého Galahada, Bludní rytieri, historická kapela Huncfut či kaukliari Nerthus – sa spojilo do jedného veľkého kolosu a LARP-ovým štýlom sa prevtelili do reálnych postáv z histórie hradu Červený Kameň, čím sa divákom otvoril vstup do interaktívneho prežívania histórie, a to v slede za sebou nasledujúcich a navzájom nadväzujúcich scénok.

Počas potulovaní sa po stredovekom trhovisku či obzeraním si táborov či kuchýň návštevníci mohli poľahky naraziť na Petra, syna Tiburcia, a opýtať sa ho, aké okolnosti presne viedli k strate polovice panstva. Taktiež sa návštevníci mohli zapojiť do odhalenia stratenej dediny Kethena, z táborov vyháňať morom nakazených, zúčastniť sa potýčky medzi kamarátmi spôsobenú nešťastím v hre či spolu so všetkými zlými jazykmi odsúdiť a nakoniec upáliť na hranici čarodejnicu Magdu (scénka bola pripravená pre 290.výročie upálenia ružindolskej bosorky Magdy).

Upaľovanie v tomto období nebolo avšak nezvyklé liečebné praktiky, ako napríklad zber bylín a výroba liečivých mastí, či metódy si cirkevní hodnostári vysvetľovali po svojom, o čom neraz presvedčili i (s)prostý, poverčivý ľud. Jednotlivé scénky sa odohrávali priamo medzi divákmi, takže prežívanie stredovekého života sa pre návštevníkov stalo novým a neopakovateľným.

Odporúčame :  Dotkni sa Novohradu; objav keramiku 2018 Novohradské múzeum a galéria, Kubínyiho nám.3, Lučenec

Príbehy stredovekých ľudí či reálne situácie zo stredovekého života sa všetci zúčastnení mohli dozvedieť aj z Červenokamenského hlásnika. Ide o prevtelenie typických náležitostí stredovekého života vtipným spôsobom do akéhosi bulváru, písaného kultúrnou západoslovenčinou, ktorej podobu používali vtedajší pisári či zapisovatelia rôznych úradných náležitostí, a miešala sa s nárečovou podobou jazyka, latinčinou a češtinou. Hlásnik obsahoval dobré rady poctivému remeselníkovi, inzerciu na kupovanie odpustkov či oznam, aby sa ľudia mali na pozore pred čarodejnicou.

Rady poctivému remeselníkovi:

KALENDÁRIUM poctivého rolníka v mesáci

Kdo sce v červenokamenském panstve bývati, ten musí znati, ako sa vinič rovněž dobre prestrihá. Najlepší sa tak udělá na psé dni, to est od júla do augusta. Tak nám pán boh nadeliti ze své dobré vúle mesáce sucha a tepla, kdy nám hvezda Sirius tesne pred východem slunca najjasnejší svící. Tak to bylo dáno pánem bohem a kristem spasitelem.

Akcia na kupovanie odpustkov:

Nadväzuje na článok – Festival zabudnutých remesiel 2015  časť 1.

Pokračovanie v článku – Festival zabudnutých remesiel 2015  časť 3.

cervenokamensky hlasnik

Autorka: Zdenka Schwarzová

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia

Pridaj komentár