Dotkni sa Novohradu; objav keramiku 2018 Novohradské múzeum a galéria, Kubínyiho nám.3, Lučenec

 

Novohradské múzeum a galéria v Lučenci organizuje sériu podujatí pod názvom Dni keramiky 2018. Cieľom tohto podujatia je zvýšiť povedomie o historickom význame hliny ako materiálu, o pracovných postupoch pri jej spracovaní v minulosti i dnes, predstaviť hlinu ako univerzálny a všestranne využiteľný materiál, poskytnúť možnosť vyskúšať si prácu s hlinou návštevníkom podujatia a dať do pozornosti obyvateľov Lučenca a okolia jedinečné medzinárodné podujatie Medzinárodné keramické sympózium Lučenec – Kalinovo. Ide o tvorivý pobyt umelcov – najmä keramikov  a sochárov, ktorý prebieha každé leto v neateliérových podmienkach, v priestoroch fabriky Žiaromat v Kalinove.

Novohrad – dňa 16. júla 2018 sa začína denný tábor Dni keramiky 2018

Hedy sa deti prostredníctvom prednášok dozvedia o archeologických nálezoch najstaršej keramiky, histórii hrnčiarskych výrobných stredísk v Novohrade a hlinuspracujúcom priemysle, o umeleckom význame tvorby z hliny, ako aj o tradícii keramických sympózií. Zároveň si takto získané vedomosti budú môcť vyskúšať aj v praxi, pri výrobe vlastných keramických diel, či už na praktické, alebo estetické využitie.

Podujatie Dotkni sa Novohradu; objav keramiku 2018 je venované širokej verejnosti

Nosnou témou tohoročného podujatia je zadymovaná keramika. Od 13.00 začnú prednášky venované archeologickým nálezom keramiky na území Novohradu a Gemera v podaní PhDr. Alexandra Botoša z Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, ako aj technológii výroby zadymovanej keramiky v podaní keramičky Amálie Holíkovej.

So svojím portfóliom sa predstavia účastníci XXX. Medzinárodného keramického sympózia Lučenec – Kalinovo. Lákadlom pre návštevníkov bude možnosť nahliadnuť do konzervátorskej dielne a vyskúšať si reštaurovanie archeologickej keramiky. Pre najmenších návštevníkov budú pripravené rôzne aktivity a hračky z hliny. Najzaujímavejšou časťou bude reálny výpal zadymovanej keramiky priamo v priestoroch záhrady NMG.

Hlavným partnerom projektu Dni keramiky 2018 je Fond na podporu umenia.

 

 

Tu mohol byť aj Váš kurz. Ste organizátorom kurzov a workshopov? Zviditeľnite sa a oslovte verejnosť alebo remeselníkov.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2018 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU, Všetky práva vyhradené

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia

Pridaj komentár