Andrea Ponická: Prichádza doba, keď sa ľudia začínajú vracať k pôvodnému a dobrému

 

Od útleho detstva som bola zbláznená do zvieratiek, prírody a mojou najmilšou hračkou boli nožnice a ihla.

To mi zostalo až do dnešného dňa

A tak popri nudnej práci v kancelárii, starostlivosti o rodinu, dom a záhradu je mojou vášňou a koníčkom práca s prírodnými materiálmi. Náhoda a šťastie ma priviedli k práci s ovčou vlnou. S úžasom som pozerala na kolovrátok. Bolo to niečo neskutočné, ako sa ostrihaná vlna mení na priadzu. Keď som upriadla svoje prvé klbko, už nebolo cesty späť.

Učila som sa vlastne formou pokus – omyl, pozerala som si videá na internete, prečítala množstvo článkov. Postupne som skúšala rôzne techniky, rôzne materiály …. ľan, bavlnu, angoru, alpaku, hodváb a aj psiu srsť. Mám rada všetky zvieratá. A keď som vyčesávala kone alebo psy, vždy som rozmýšľala, na čo by sa taká srsť dala použiť. Skúsila som spriasť psiu srsť a prvé diela boli na svete. Dokonca výsledná priadza a pletenina z nej ma prekvapili svojou kvalitou a krásou.  Svetrík zo psa je plnohodnotne nositeľný a pekný. Vyzerá ako pravá angora – a nakoľko je priadza dôkladne prečistená – nepáchne.

Ale rada by som sa vrátila k materiálu , s ktorým pracujem najradšej

Ovčia vlna je materiál, s ktorým pracovali naši predkovia od nepamäti. Z utrateného zvieraťa sa spracovalo všetko – nič sa nevyhadzovalo, ničím sa neplytvalo.

Vlnu si spracovávam ručne. Periem ju v čistej vode, čo je dôležité pre zachovanie lanolínu. Ten je liekom pre pokožku. Ďalej si vlnu farbím, používam nezávadné osvedčené farbivá alebo farbím bylinkami.

Potom sa vlna vyčeše, aby bola pekná hebká. Česance sa môžu použiť na plstenie alebo pradenie. Nakoľko je priam nemožné vyrobiť dve identické klbká, je každý môj výrobok originálny a jedinečný.

Vlnený odev má veľa predností

Prvou z nich je už spomenutý lanolín. Pri priemyselnom spracovaní vlny sa lanolín odstraňuje a potom sa predáva ako súčasť kozmetických a liečivých prípravkov. Napríklad prostriedok, ktorý sa používa ako prísada do kúpeľa pri alergiách pokožky, obsahuje až 80% výťažkov z vlny.

Ďalej vlna je prirodzene antibakteriálna, samočistiaca a nedrží sa v nej prach. Toto spôsobuje, že ani poriadne vynosené vlnené ponožky nesmrdia. Takisto sa v takomto prostredí nedarí roztočom, preto sú deky a hračky z vlny vhodné pre deti alergické na roztoče.

A napokon vlna má skvelé termoregulačné schopnosti a má prirodzený UV filter, preto sa v takomto odeve nespotíte, udržuje stálu teplotu. Ako sa hovorí – v zime hreje, v lete chladí … A čo je super, hreje  aj keď je mokrá. Táto vlastnosť je úžasná pri ponožkách a rukaviciach.

Žiaľ, žijeme v dobe, keď sa na vlnu pozerá skôr ako na odpad

Voči vlne majú mnohí doslova averziu. Všeobecne zažitý názor je, že vlna hryzie a spôsobuje alergie. Áno, vlas valašky hryzie, aj keď ešte dodnes stretávam ľudí, ktorým stará mama uplietla sveter z valašky a ten vydržal veľmi dlho a bol teplý. V dnešnej dobe existujú plemená oviec, ktoré dávajú super jemný vlas a nie je nič jemnejšie, ako jemné ovčie merino. A čo sa alergií týka, tie žiaľ spôsobuje nami zamorené prostredie, v ktorom žijeme. Sama som bola silnou alergičkou. Zmena prostredia, život v horách, a so zvieratami, zmena stravy – to všetko mi pomohlo alergiu takmer úplne potlačiť. Dodnes mi vadí srsť zo zvierat . Ale alergiu mi nespôsobuje samotná srsť, ale prach a pot znečistených zvierat.

Zatiaľ je spracovanie ovčej vlny len mojou záľubou, ale robím všetko preto, aby sa táto činnosť stala mojou obživou. Prichádza doba, keď sa ľudia začínajú vracať k pôvodnému a dobrému. Uvedomujú si silu oblečenia vyrobeného z prírodných materiálov. Mám hlavu plnú nápadov a mojim snom je značka oblečenia a doplnkov, ktorú by tvorili ženy s podobným zmýšľaním, ako mám ja.

Viac informácii na mailom – oveckovo1@gmail.com

Sledujte moju tvorbu na Facebooku: www.facebook.com/oveckovo

Fotogaléria prác:

autor: Andrea Ponická

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2016 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia