17 originálnych suvenírov s ľudovou tematikou zo Slovenska priamo od výrobcov

 

Čím obdarovať alebo čo odporučiť zakúpiť zahraničnému turistovi na pamiatku na naše malé Slovensko? Pozrite si nasledovné návrhy a tipy priamo od slovenských výrobcov. S týmito výrobkami sa určite vo svete hanbiť nemusíme, ba naopak, máme byť na čo pyšní! Na svoje si príde naozaj každý.

Odporúčame :  7 užitočných rád z praxe, ktorých by sa mal držať každý začínajúci remeselník, aby uspel

Výrobcov nižšie uvedených produktov nájdete v skupine na Facebooku – Podporme remeslá na Slovensku, kde ich môžete aj priamo kontaktovať a objednať si ich výrobky.

Čokoláda s motívom Vysokých Tatier

Štíty z Vysokých Tatier – motív je tvorený ako reliéf bielou čokoládou. Čokolády sú balené do krabičky s priehľadným vekom, aby bolo motív stále vidieť. Nevýhoda čokoládového  suveníru je, že si na ňom raz pomaškrtíme a je po ňom.

cokolada s motivom vysokych tatier

Pravý slovenský bio destilát

Alkohol v malom množstve je liek. Slovensko je známe tým, že vieme páliť kvalitnú pálenku, ktorá je vo svete obľúbená. Naša “domáca” ako ju všetci voláme, tak patrí medzi vyhľadávaný artikel medzi suvenírmi.

pravy slovensky bio destilat

Goralský klobúk

Goralský klobúk je vyrobený z plsti (čo je upravená ovčia alebo zajačia srsť) so širokou sklopenou strechou, ozdobený červenou lemovkou (koža alebo jej imitácia) s drobnými morskými mušličkami. Dnes sa už zväčša používajú umelohmotné napodobeniny mušiel, ale nájdu sa ešte výrobcovia, ktorí dokážu poskytnúť aj pravé – prírodné mušličky. Hrúbka materiálu a tuhosť klobúka býva rôzna – od tenkých a mäkkých klobúkov až po pevné “tvrďáky”, ktoré držia stály tvar.

goralsky klobuk

Brúsený krištáľ zo Slovenska

Medzi trvácne pamiatky patrí jednoznačne aj náš slovenský krištáľ. Na Slovensku sme mali ešte pred časom veľké fabriky (napr.Poltár) na výrobu skla a kvalitných sklárov, ktoré boli vo svete známe a vyhľadávané, no časom zostali len sklári, ktorí pracujú jednotlivo vo svojich dielničkách. Brúsený krištáľ zo Slovenska má tak ešte väčšiu cenu.

bruseny kristal zo slovenska

Šúpolienky – postavičky z kukuričných listov

Bábiky sú vytvorené z kukuričného šúpolia. Výroba začala v okolí Nových Zámkov. Dnes je problém zohnať šúpolie, nakoľko kombajny kukuricu drvia na malé kúsky. V minulosti sa kukurica lámala ručne.

supolienka supolienky

Symbol Slovenska – dvojkríž z ruženca parožia

Majiteľ niečoho podobného sa môže naozaj pochváliť, že má doma kus Slovenska. Suvenír je vytvorený z parožia, ktoré pochádza z našich hôr, vyrábali ho slovenské ruky a symbolizuje dvojkríž – znak Slovenska. Nie je teda o čom pochybovať.

znak slovenska

Tričko – Slovensko

Tričko s ručnou maľbou, ktorá zachytáva malé drevené domky – príbytok našich predkov. Zachované ich nájdeme ešte aj dnes v obci Vlkolínec.

tricko slovensko

Fujara – slovenský unikát chránený UNESCO

Fujara je slovenský ľudový drevený dychový nástroj. Je obdobou gotickej basovej trojdierkovej píšťaly, ktoré boli veľmi známe a hojne rozšírené v Európe v 12. – 13. storočí. Podľa slovenských odborníkov na slovenskú fujaru, miesto vzniku fujary spadá do oblasti severne od Banskej Bystrice do okolia Slovenskej Ľupče. Fujaru používali pastieri na holiach pri pasení oviec a tiež pri rozličných slávnostných alebo pri smutných príležitostiach.  Fujaru a fujarovú hudbu zaradila organizácia UNESCO v roku 2008 do zoznamu svetového ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Na obrázku je skladacia fujara.

skladacia fujara

Ručne maľované šálky s ľudovým motívom

Ručne maľované šálky, ktoré symbolizujú naše ľudové motívy a sú spomienkou na históriu. Môžu poslúžiť na pitie kávy alebo čaju.

rucne malvane salky na kavu alebo caj

Vyrezaná mapa Slovenska

Tento originálny a jedinečný suvenír by túžili mať doma nielen zahraniční turisti, ale i mnohí z nás. Pri pohľade na z dreva vyrezanú mapu Slovenska tak zaplesá nejedno srdiečko slovenského patriota.

vyrezavana tabula slovenska

Vyšívané srdiečka vo farbách trikolóry

Pekný doplnok a spomienka na Slovensko v tvare srdca s ľudovou tematikou a farbami modrej, bielej, červenej, ktoré vystihujú aj naše národné farby.

vysivane srdiecka vysivane srdiecka 1 vysivane srdiecka 2

Drevená palica s hlavou orla

Ručne vyrezávaná palica s hlavou dravca – orla skalného, ktorý žije aj na Slovensku vysoko v horách. Orol je symbolom sily, šikovnosti a víťazstva.

drevena palica orol drevena palica

Medovník zo Slovenska

Pečenie medovníkov má na Slovensku dlhodobú tradíciu. Strediskom a východiskom pernikárskeho remesla na Slovensku, ba v celom bývalom Uhorsku bola Bratislava, kde bol založený prvý pernikársky cech v bývalom Uhorsku.
Perníky sa piekli v rôznych podobách a tvaroch, podľa toho, komu boli určené.

medovnik zo slovenska

Črpák na pitie žinčice v salašoch

Náš región bol a aj je známy chovom oviec, salašmi a výrobou bryndze alebo žinčice. Preto kvalitný ručne vyrezaný črpák jednoznačne vystihuje Slovensko aj v tomto smere.

crpak

Taška s modrotlačou

Štýlová taška s modrotlačou a ľudovými motívmi, ktorá vynikne a je naozaj originálna.

taska s modrotlacou

Krpce – ľudová obuv

Krpce sú druh ľudovej obuvi. Vyrábali sa z kože a nosili ich muži, ženy aj deti. Vyrábali sa z bravčovej a hovädzej kože. Nosili sa v prevažne v horských a podhorských oblastiach. Považované sú za najjednoduchší druh ľudovej obuvi. V stredoveku sa (podľa slovenského Ústredia ľudovej umeleckej tvorby (ÚĽUVu)) stali symbolom roľníckych a sociálne utláčaných vrstiev.

vybijane krpce

Maľované kraslice

Kraslica – vajce uvarené natvrdo alebo vyfúknuté a ozdobené viacerými výtvarnými technikami. Patrí k symbolom Veľkonočných sviatkov. Predstava šibačky v minulosti bez tohoto symbolu bola jednoducho nemožná. Ženy sa rady popýšili svojimi výtvormi.

malovane kraslice

 

 

Páčil sa Vám článok? ? Zdieľajte ho alebo nižšie zanechajte svoj odkaz.

Tu mohol byť aj Váš článok. Prezentujte svoju tvorbu – ukážte sa ľuďom  i Vy.

Kontaktujte nás na : info@remeselnikzoslovenska.sk

 

© 2017 PODPORME REMESLÁ NA SLOVENSKU

Copyright © Verman group s.r.o. Všetky práva vyhradené. Verman group si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Vyjadri svoj názor

x diskusia